A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic trajectory shown in (Figure 1). The ball's position is shown at 1.0 s intervals until t = 3.0 s. At t = 1.0 s the ball's velocity has components v, = 1.0 m/s , v, = 1.6 m/s.
A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic trajectory shown in (Figure 1). The ball's position is shown at 1.0 s intervals until t = 3.0 s. At t = 1.0 s the ball's velocity has components v, = 1.0 m/s , v, = 1.6 m/s.
Related questions
Question
A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows the parabolic trajectory shown in (Figure 1). The ball's position is shown at 1.0 s intervals until t = 3.0 s. At t = 1.0 s the ball's velocity has components Vx = 1.0 m/s , Vy = 1.6 m/s.
What is the value of g on Planet Exidor?
I have asked this same question 2 times already, and recieved 2 incorrect solutions, 1.2 m/s^2 and 2.0 m/s^2 . I am still not sure how to calculate g. This question is not "incomplete"; all information regarding the problem is included in the text, or the 2 attached screenshots.

Transcribed Image Text:Submit
A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows
the parabolic trajectory shown in (Figure 1). The ball's position is
Previous Answers
shown at 1.0 sintervals until t = 3.0 s. At t = 1.0 s the ball's
velocity has components v, = 1.0 m/s, v, = 1.6 m/s.
v Correct
Part D
What is the value of g on Planet Exidor?
Express your answer with the appropriate units.
HA
m
g Planet Exidor = 12
s2
Submit
Previous Answers Request Answer
X Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Figure
(< 1 of 1
Part E
What was the ball's launch angle?
Express your answer in degrees.
2.0 s
e = 73
1.0 s
3.0 s
Submit
Previous Answers
v Correct
Os

Transcribed Image Text:Part A
A physics student on Planet Exidor throws a ball, and it follows
the parabolic trajectory shown in (Eigure 1). The ball's position is
shown at 1.0 s intervals until t = 3.0 s. At t = 1.0 s the ball's
velocity has components v, = 1.0 m/s , v, =1.6 m/s.
Determine the z- and y-components of the ball's velocity at t = 0.0 s.
Express your answers in meters per second separated by a comma.
vOz , Voy = 1.0,3.2 m/s. m/s
Submit
Previous Answers
Correct
Part B
Determine the a- and y-components of the ball's velocity at t = 2.0 s.
Express your answers in meters per second separated by a comma.
v2- , 02y = 1.0,0 m/s, m/s
Submit
Previous Answers
Correct
Figure
1 of 1
Part C
Determine the z- and y-components of the ball's velocity at t = 3.0 s.
2.0 s
Express your answers in meters per second separated by a comma.
1.0 s
3.0 s
v3z , V3y = 1.0,-1.6 m/s, m/s
Submit
Previous Answers
Correct
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
