A pendulum consists of an insulating spherical mass m = 600.0g and a massless (very light) insulating string of lengthl = 12.0cm. When in the presence of a uniform electric field of magnitude 10.0N/m, the pendulum makes an angle 0 = 6.0° with the vertical, as shown. m, q Determine the charge, q, of the hanging sphere. -62mC +5.6mC -33.1mC -5.6mC +62mC +33.1mC ООО
A pendulum consists of an insulating spherical mass m = 600.0g and a massless (very light) insulating string of lengthl = 12.0cm. When in the presence of a uniform electric field of magnitude 10.0N/m, the pendulum makes an angle 0 = 6.0° with the vertical, as shown. m, q Determine the charge, q, of the hanging sphere. -62mC +5.6mC -33.1mC -5.6mC +62mC +33.1mC ООО
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A pendulum consists of an insulating spherical mass m = 600.0g and a massless (very light) insulating string of length l = 12.0cm. When in the presence of a uniform
electric field of magnitude 10.0N/m, the pendulum makes an angle 0 = 6.0° with the vertical, as shown.
m, q
Determine the charge, q, of the hanging sphere.
-62mC
+5.6mC
-33.1mC
-5.6mC
+62mC
+33.1mC
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
