A particle with mass m is confined in a finite square well with the sa E1-IDW. The particle has a ground state energy of E1-IDW = 3.57eV. It om the second excited state to the first excited state, what is the wav mitted? (Note that Uo = 6E1-IDw.) onsider replacing the system with a harmonic oscillator potential wi .25 × 1015 rad/s? What is the wavelength of the emitted photon if the econd excited state to the first excited state?
A particle with mass m is confined in a finite square well with the sa E1-IDW. The particle has a ground state energy of E1-IDW = 3.57eV. It om the second excited state to the first excited state, what is the wav mitted? (Note that Uo = 6E1-IDw.) onsider replacing the system with a harmonic oscillator potential wi .25 × 1015 rad/s? What is the wavelength of the emitted photon if the econd excited state to the first excited state?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:21. A particle with mass m is confined in a finite square well with the same height and length of
6E1-IDW. The particle has a ground state energy of E1-IDW = 3.57EV. If the particle transitioned
from the second excited state to the first excited state, what is the wavelength of the photon
emitted? (Note that Uo = 6E1-DW.)
Consider replacing the system with a harmonic oscillator potential with angular frequency o =
1.25 x 1015 rad/s? What is the wavelength of the emitted photon if the particle transitions from the
second excited state to the first excited state?
State (n)
Finite Square Well
1
0.625 E1-IDW
2
2.43 E1-IDW
5.09 E1-IDW
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
