A manufacturing company needs to know whether to produce components for a Bird Feeder in-house or buy the components from a fabricator. To make the components in-house, the company needs to buy an injection molding machine, which costs $9,000. The company expects to produce 10,000 units per year. The following estimates have been made: Fixed cost per year Variable cost per part Make $9,000 $6.45 Buy. $0 $7.20 a. What is the break-even point? b. If the number of units produced is 10,000, which option is cheaper: Make or Buy? Explain why. b. If the number of units produced is increased to 12,500, which option is cheaper: Make or Buy? Explain why.

EBK HEALTH ECONOMICS AND POLICY
7th Edition
ISBN:9781337668279
Author:Henderson
Publisher:Henderson
Chapter4: Economic Evaluation In Health Care
Section: Chapter Questions
Problem 7QAP
icon
Related questions
Question
A manufacturing company needs to know whether to produce components for a Bird
Feeder in-house or buy the components from a fabricator. To make the components
in-house, the company needs to buy an injection molding machine, which costs
$9,000. The company expects to produce 10,000 units per year. The following
estimates have been made:
Fixed cost per year
Variable cost per part
Make
$9,000
$6.45
Buy.
$0
$7.20
a. What is the break-even point?
b. If the number of units produced is 10,000, which option is cheaper: Make or Buy?
Explain why.
b. If the number of units produced is increased to 12,500, which option is cheaper:
Make or Buy? Explain why.
Transcribed Image Text:A manufacturing company needs to know whether to produce components for a Bird Feeder in-house or buy the components from a fabricator. To make the components in-house, the company needs to buy an injection molding machine, which costs $9,000. The company expects to produce 10,000 units per year. The following estimates have been made: Fixed cost per year Variable cost per part Make $9,000 $6.45 Buy. $0 $7.20 a. What is the break-even point? b. If the number of units produced is 10,000, which option is cheaper: Make or Buy? Explain why. b. If the number of units produced is increased to 12,500, which option is cheaper: Make or Buy? Explain why.
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 5 steps

Blurred answer
Knowledge Booster
Correlation Coefficient
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, economics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
EBK HEALTH ECONOMICS AND POLICY
EBK HEALTH ECONOMICS AND POLICY
Economics
ISBN:
9781337668279
Author:
Henderson
Publisher:
YUZU
Managerial Economics: Applications, Strategies an…
Managerial Economics: Applications, Strategies an…
Economics
ISBN:
9781305506381
Author:
James R. McGuigan, R. Charles Moyer, Frederick H.deB. Harris
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:
9781337106665
Author:
Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:
Cengage Learning
Micro Economics For Today
Micro Economics For Today
Economics
ISBN:
9781337613064
Author:
Tucker, Irvin B.
Publisher:
Cengage,
Survey Of Economics
Survey Of Economics
Economics
ISBN:
9781337111522
Author:
Tucker, Irvin B.
Publisher:
Cengage,
Economics (MindTap Course List)
Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:
9781337617383
Author:
Roger A. Arnold
Publisher:
Cengage Learning