(a) In the figure what value must R have if the current in the circuit is to be 1.1 mA? Take ɛ1 = 3.0 V, ɛ2 = 4.3 V, and r1 =r2 = 3.5 Q. (b) What is the rate at which thermal energy appears in R? R (a) Number i Units (b) Number i Units
(a) In the figure what value must R have if the current in the circuit is to be 1.1 mA? Take ɛ1 = 3.0 V, ɛ2 = 4.3 V, and r1 =r2 = 3.5 Q. (b) What is the rate at which thermal energy appears in R? R (a) Number i Units (b) Number i Units
Related questions
Question

Transcribed Image Text:(a) In the figure what value must R have if the current in the circuit is to be 1.1 mA? Take ɛ1 = 3.0 V, ɛ2 = 4.3 V, and r1 = r2 = 3.5 Q. (b)
What is the rate at which thermal energy appears in R?
R
(a) Number
Units
(b)
Number
Units
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
