A grocery store sells a bag of 5 oranges for $1.60. If Claire spent $0.96 on oranges, how many did she buy?

Algebra: Structure And Method, Book 1
(REV)00th Edition
ISBN:9780395977224
Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
Publisher:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
Chapter7: Applying Fractions
Section7.5: Percents
Problem 23OE
icon
Related questions
Topic Video
Question
A grocery store sells a bag of 5 oranges for $1.60. If Claire spent $0.96 on oranges,
how
many
did she buy?
Answer:
oranges
Submit Answer
attempt 1 out of 2
Privacy Policy Terms of Service
Copyright © 2021 DeltaMath.com. All Rights Reserved.
P Type here to search
Ae
DELL
Transcribed Image Text:A grocery store sells a bag of 5 oranges for $1.60. If Claire spent $0.96 on oranges, how many did she buy? Answer: oranges Submit Answer attempt 1 out of 2 Privacy Policy Terms of Service Copyright © 2021 DeltaMath.com. All Rights Reserved. P Type here to search Ae DELL
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer