A gold foil (p = 19.3 g/cm³, M = 197 g/ thickness of 2.0 x 104 cm. It is used to particles of kinetic energy 8.0 MeV. (a) W of the alpha particles is scattered at angles 90° (b) What fraction of the alpha particle
A gold foil (p = 19.3 g/cm³, M = 197 g/ thickness of 2.0 x 104 cm. It is used to particles of kinetic energy 8.0 MeV. (a) W of the alpha particles is scattered at angles 90° (b) What fraction of the alpha particle
Related questions
Question
T1

Transcribed Image Text:A gold foil (p= 19.3 g/cm³, M = 197 g/mole) has a
thickness of 2.0 x 10-4 cm. It is used to scatter alpha
particles of kinetic energy 8.0 MeV. (a) What fraction
of the alpha particles is scattered at angles greater than
90°? (b) What fraction of the alpha particles is scattered
at angles between 90° and 45°?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 3 images
