A cyclist moves along a straight road such that the acceleration profile along the road is shown. The cyclist has an initial velocity of 5 ft/s corresponding to s = 0. а.) Draw the v-s curve for the cyclist. Determine the velocity of the cyclist where s = 315 ft b.) Calculate the time when the cyclist reachess = 91.165 ft g = 9.81 m/s? = 32.2 ft/s? a-s curve 1.5 1 0.5 5b 100 150 200 250 300 350 40 -0.2 -0.5 -0.6 -1 s(ft) 2.
A cyclist moves along a straight road such that the acceleration profile along the road is shown. The cyclist has an initial velocity of 5 ft/s corresponding to s = 0. а.) Draw the v-s curve for the cyclist. Determine the velocity of the cyclist where s = 315 ft b.) Calculate the time when the cyclist reachess = 91.165 ft g = 9.81 m/s? = 32.2 ft/s? a-s curve 1.5 1 0.5 5b 100 150 200 250 300 350 40 -0.2 -0.5 -0.6 -1 s(ft) 2.
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question
show the complete solution

Transcribed Image Text:A cyclist moves along a straight road such that the acceleration profile along the road is shown.
The cyclist has an initial velocity of 5 ft/s corresponding to s 0.
a.)
Draw the v-s curve for the cyclist. Determine the velocity of the cyclist where s = 315
ft
b.)
Calculate the time when the cyclist reaches s =
91.165 ft
g = 9.81 m/s? = 32.2 ft/s?
a-s curve
2
1.5
1
0.5
5p
100
150
200
250
3d
350
400
-0.2
-0.5
-0.6
-1
s(ft)
(s/4)e
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images

Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY