A counterweight of mass m = 5.20 kg is attached to a light cord that is wound around a pulley as shown in the figure below. The pulley is a thin hoop of radius R = 7.00 cm and mass M = 3.00 kg. Th pokes have negligible mass. M (a) What is the net torque on the system about the axle of the pulley? magnitude N m direction ---Select--- v (b) When the counterweight has a speed v, the pulley has an angular speed w = v/R. Determine the magnitude of the total angular momentum of the system about the axle of the pulley. kg m)v
A counterweight of mass m = 5.20 kg is attached to a light cord that is wound around a pulley as shown in the figure below. The pulley is a thin hoop of radius R = 7.00 cm and mass M = 3.00 kg. Th pokes have negligible mass. M (a) What is the net torque on the system about the axle of the pulley? magnitude N m direction ---Select--- v (b) When the counterweight has a speed v, the pulley has an angular speed w = v/R. Determine the magnitude of the total angular momentum of the system about the axle of the pulley. kg m)v
Related questions
Question
100%
Please asap

Transcribed Image Text:A counterweight of mass m = 5.20 kg is attached to a light cord that is wound around a pulley as shown in the figure below. The pulley is a thin hoop of radius R = 7.00 cm and mass M = 3.00 kg. The
spokes have negligible mass.
M
(a) What is the net torque on the system about the axle of the pulley?
magnitude
N m
direction ---Select---
(b) When the counterweight has a speed v, the pulley has an angular speed = v/R. Determine the magnitude of the total angular momentum of the system about the axle of the pulley.
(
kg. m)v
(c) Using your result from (b) and 7 = d/dt, calculate the acceleration of the counterweight. (Enter the magnitude of the acceleration.)
m/s²
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images
