A company's inventory records show the following data for the month of January. Units Sold at Retail Date January 1 January 5 Activities Beginning inventory Purchase January 9 Sale January 14 Purchase January 20 January 30 Sale Units Acquired at Cost 190 units @ $9 = $1,710 180 units @ $10 = $1,800 210 units @ $11 = $2,310 240 units @ $12 = $2,880 310 units @ $35 160 units @$35 Purchase If the company uses the LIFO perpetual inventory system, what would be the cost of the ending inventory? Goods purchased Cost of Goods Sold Date Number of Cost per units unit Number of units sold Cost per Cost of Goods Sold unit Number of units Inventory Balance Cost per unit Inventory Balance 190 at $ 9.00 $ 1,710.00 January 1 180 at $ 10.00 190 at $ 9.00 $ 1.710.00 January 5 180 at $ 10.00 = 1.800.00 $ 3,510.00 Total January 5 at $ 9.00 0.00
A company's inventory records show the following data for the month of January. Units Sold at Retail Date January 1 January 5 Activities Beginning inventory Purchase January 9 Sale January 14 Purchase January 20 January 30 Sale Units Acquired at Cost 190 units @ $9 = $1,710 180 units @ $10 = $1,800 210 units @ $11 = $2,310 240 units @ $12 = $2,880 310 units @ $35 160 units @$35 Purchase If the company uses the LIFO perpetual inventory system, what would be the cost of the ending inventory? Goods purchased Cost of Goods Sold Date Number of Cost per units unit Number of units sold Cost per Cost of Goods Sold unit Number of units Inventory Balance Cost per unit Inventory Balance 190 at $ 9.00 $ 1,710.00 January 1 180 at $ 10.00 190 at $ 9.00 $ 1.710.00 January 5 180 at $ 10.00 = 1.800.00 $ 3,510.00 Total January 5 at $ 9.00 0.00
Chapter10: Inventory
Section: Chapter Questions
Problem 10EA: Calculate the cost of goods sold dollar value for A67 Company for the month, considering the...
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A company's inventory records show the following data for the month of January.
Units Sold at Retail
Date
January 1
January 5
Activities
Beginning inventory
Purchase
January 9
Sale
January 14
Purchase
January 20
January 30
Sale
Units Acquired at Cost
190 units @ $9 = $1,710
180 units @ $10 = $1,800
210 units @ $11 = $2,310
240 units @ $12 = $2,880
310 units @ $35
160 units @$35
Purchase
If the company uses the LIFO perpetual inventory system, what would be the cost of the ending inventory?
Goods purchased
Cost of Goods Sold
Date
Number of Cost per
units
unit
Number
of units
sold
Cost per Cost of Goods
Sold
unit
Number of
units
Inventory Balance
Cost per
unit
Inventory
Balance
190 at
$ 9.00
$ 1,710.00
January 1
180 at
$ 10.00
190 at
$ 9.00
$ 1.710.00
January 5
180 at
$ 10.00 =
1.800.00
$ 3,510.00
Total January 5
at
$ 9.00
0.00
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 1
Accounting
ISBN:
9781947172685
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College

Intermediate Accounting: Reporting And Analysis
Accounting
ISBN:
9781337788281
Author:
James M. Wahlen, Jefferson P. Jones, Donald Pagach
Publisher:
Cengage Learning

College Accounting, Chapters 1-27
Accounting
ISBN:
9781337794756
Author:
HEINTZ, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Principles of Accounting Volume 1
Accounting
ISBN:
9781947172685
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College

Intermediate Accounting: Reporting And Analysis
Accounting
ISBN:
9781337788281
Author:
James M. Wahlen, Jefferson P. Jones, Donald Pagach
Publisher:
Cengage Learning

College Accounting, Chapters 1-27
Accounting
ISBN:
9781337794756
Author:
HEINTZ, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Financial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272124
Author:
Carl Warren, James M. Reeve, Jonathan Duchac
Publisher:
Cengage Learning

Financial Accounting: The Impact on Decision Make…
Accounting
ISBN:
9781305654174
Author:
Gary A. Porter, Curtis L. Norton
Publisher:
Cengage Learning