A college's food operation has an average meal price of $9.20. Variable costs are $4.35 per meal and fixed costs total $95,000. How many meals must be sold to provide an operating income of $33,000? How many meals would have to be sold if fixed costs declined by 23%? (round to the nearest meal)
Q: Calculate the ending balance of the account? General accounting
A: Step 1: Define Account ReceivableAccount receivable can be defined as the proceeds amount that a…
Q: A major difference between FIFO and average costing is:
A: The correct answer is:c. FIFO separates beginning inventory from current production. ExplanationThe…
Q: Baltimore Company experienced an increase in total assets of $15,500 during the current year. During…
A: Explanation: In the given case, we are provided with the following data:Increase in total assets =…
Q: Quick answer of this accounting questions
A: Step 1: Definition of Recognized Gain on Involuntary ConversionAn involuntary conversion occurs when…
Q: Provide correct answer general accounting
A: Step 1: Define Sales of A Target ProfitIn accounting, the level of sales (in dollars or in units) of…
Q: What is the estimated variable order filling cost component per order? Accounting.
A: 1. High-Low Method OverviewThe high-low method calculates the variable cost per unit by using the…
Q: Quick answer of this accounting questions
A: Step 1: Definition of Net IncomeNet income is the total profit of a company after deducting all…
Q: Need help with this accounting questions
A: Calculating Book Value per ShareStep 1: Start with Market-to-Book Ratio formula:• Market-to-Book…
Q: Kenney Co. uses process costing to account for the production of canned energy drinks. Direct…
A: Step 1: Understand the Weighted-Average MethodUnder the weighted-average method, the cost per…
Q: At the beginning of the recent period, there were 900 units of product in a department, 35%…
A: To calculate the equivalent units produced using the weighted average method, we include all units…
Q: Want answer
A: Explanation of Total Manufacturing Costs:Total manufacturing costs refer to the total expenses…
Q: Cost account
A: Explanation of Average Cost:Average cost is a financial metric used to calculate the cost per unit…
Q: General Accounting Question
A: Step 1: Define Net IncomeNet income is the profit a business earns after deducting all expenses,…
Q: Can you please give me correct answer this general accounting question?
A: Step 1: Information givenCurrent assets = $6,800Net fixed assets = $28,400Current liabilities =…
Q: What is heart & soul's contribution margin per unit in dollars??
A: Contribution margin per unit is the amount by which the selling price of a single unit exceeds its…
Q: The company's only product is sold for $276 per unit. The unit product cost under super-variable…
A: To calculate the unit product cost under super-variable costing, note that only direct materials are…
Q: A firm has net working capital of $980, net fixed assets of $4,418, sales of $9,250, and current…
A: We will use total asset turnover to calculate sales generated by $1.Total asset turnover = Sales /…
Q: Please provide answer this general accounting question
A: Let us use Year 2 data. Debt-to-equity ratio = Total Liabilities / Shareholder's…
Q: What is the percentage increase in sales from 2016 to 2017 ?
A: Step 1: Increase in sales = 2017 sales - 2016 sales = $888,000 - $700,000 = $188,000 Base year…
Q: General Accounting Question need help
A: Step 1: Definition of Total Cost to Be Accounted ForUnder the weighted-average method, the total…
Q: Supply Club, Incorporated, sells a variety of paper products, office supplies, and other products…
A: A) Journal entry for JulySales = $175,500Loyalty points liability:Customers earn 1 point for every…
Q: Provide correct answer general Accounting question
A: Step 1: Define Net Realizable Value of Accounts ReceivableThe net realizable value of accounts…
Q: Need help with this accounting questions
A: Step 1: Definition of Structural Deficit and Cyclical DeficitStructural Deficit: This represents the…
Q: ?? Financial accounting question
A: To calculate Firm M's Return on Equity (ROE), we use the formula: ROE=Average…
Q: The traditional costing system is___.
A: Explanation of Direct Labor Hours: This is the amount of time workers spend directly working on…
Q: Please solve this question
A: Step 1: Define Asset Turnover RatioThe asset turnover ratio calculates the sales generated by a…
Q: Rocky Guide Service provides guided 1 to 5 day hiking tours throughout the Rocky Mountains.…
A: Rocky guided a total of 10 days from July 1 to July 15. The rate per day is $2,800. Therefore, the…
Q: Milano Corporation is working on its direct labor budget for the next two months. Each unit of…
A: Step 1: Key InformationDirect labor hours per unit: 0.50 hours.Direct labor rate: $9.80 per…
Q: Mia Steel started the year with total assets of $325,000 and total liabilities of $174,000. During…
A: Explanation of Total Assets: Total Assets represent the sum of all resources owned by a business…
Q: Hii, Tutor Give Answer to this problem
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate (POHR):The predetermined overhead rate (POHR) is an…
Q: Answer this cost accounting question
A: Explanation of Direct Materials Price Variance:Direct materials price variance measures the…
Q: At the end of the current year, the owners' equity in Durante Co. is now $385,000. During the year,…
A: Explanation of Owners' Equity: This represents the owners' residual claim on the business assets…
Q: Expert need your help
A: Calculation of the Predetermined Overhead Rate Predetermined Overhead Rate = Budgeted Overhead /…
Q: Accounting
A: Why the Answer is [B] Zero:A forward contract is a financial derivative where two parties agree to…
Q: What is the level of fixed costs?
A: Step 1: Definition of Fixed CostsFixed costs are expenses that do not change with variations in…
Q: A firm's balance sheet shows the following: Assets $ 5,00,000 Liabilities $ 6,00,000 Shareholder's…
A: The retained profit or loss for the firm can be calculated using the basic accounting…
Q: Provide correct answer general Accounting question
A: Step 1: Define Realized GainThe realized gain is generated by selling an asset/property for a higher…
Q: Question
A: Full Explanation:The **current ratio** is a liquidity ratio that evaluates a company's capacity to…
Q: Don't use ai given answer accounting questions
A: Step 1: Definition of Cash CycleThe cash cycle is the time it takes for a company to convert its…
Q: General Accounting question
A: Step 1: Define Capital GainCapital gain is an important concept in economics that refers to the…
Q: What is heart & soul's contribution margin per unit in dollars?? General accounting
A: Step 1: Define Contribution MarginThe contribution margin is the surplus revenue over the variable…
Q: General Account
A: To calculate the percentage rate of return on pension plan assets, we use the formula: Rate of…
Q: ?? Financial accounting question
A: Step 1: Define Transfer of Property Subject to DebtIn a property transfer transaction, if the seller…
Q: What is the net income for the year
A: Step 1: Definition of Net IncomeNet income is the profit a company earns during a specific period,…
Q: Hello tutor please provide correct answer general Accounting
A: Step 1: Formula Cost of goods sold = Beginning inventory + Purchases - Ending inventory Step 2:…
Q: please general account questions answee me
A: Workings for Direct Material BudgetMink CaressDirect Material Budget ParticularsYear 2 QuarterYear…
Q: ???
A: Step 1: Given that Demand (D) = 48,000 Ordering cost (S) = $30 Holding cost (H) = $0.75 Operating…
Q: Financial accounting question
A: Step 1: Define Total Overhead CostsTotal overhead costs include both fixed and variable components.…
Q: What is its average payment period?
A: Step 1: Recall the Cash Cycle formula.Cash Cycle = Operating Cycle - Average Payment Period Step 2:…
Q: Correct answer
A: Solution= desired ending inventory on Jan 31 + required for production in January - beginning…
A college's food operation has an average meal price of $9.20. Variable costs are $4.35 per meal and fixed costs total $95,000. How many meals must be sold to provide an operating income of $33,000? How many meals would have to be sold if fixed costs declined by 23%? (round to the nearest meal)
Step by step
Solved in 2 steps
- A college's food operation has an average meal price of $9.20. Variable costs are $4.35 per meal and fixed costs total $95,000. How many meals must be sold to provide an operating income of $33,000? How many meals would have to be sold if fixed costs declined by 23%? (round to the nearest meal) answer this accounting questionProjected financial results for the university's cafeteria for next year are shown. Answer each of the following independent questions. Sales $944,000 Fixed Cost $597,000 Total Variable Cost $235, 470 Total Cost $832, 470 Net Income $111,530 (a) How much is the contribution margin and the contribution rate?(b) How much does the business need to sell to break even?(c) If the business was to spend $24,000 to upgrade their processes, how much does the business need to sell to break even?(d) If 9% more meals were sold, what would be the resulting net income?Good Times Restaurant estimates the following costs for next year: fixed costs $120,000, variable cost per meal $15. If they want to earn a profit of $90,000 and charge $35 per meal, calculate the required number of meals. No WRONG ANSWER
- Good Times Restaurant estimates the following costs for next year: fixed costs $120,000, variable cost per meal $15. If they want to earn a profit of $90,000 and charge $35 per meal, calculate the required number of meals. Accounting 23Assume the total monthly operating costs of a Hardee’s restaurant are: $35,000 + $0.75Xwhere X = Number of burgers ordered Determine the average cost per burger if the monthly volume of burgers ordered is 20,000.Answer and solution please. Thank you! Chow Foods operates a cafeteria for its employees. The operations of the cafeteria requires fixed costs ofP470,000 per month and variable costs of 40% of sales. Cafeteria sales are currently averaging P1,200,000 permonth. The company has the opportunity to replace the cafeteria with vending machines. Gross customerspending at the vending machines is estimated to be 40% greater than the current sale because the vendingmachines are available at all hours. By replacing the cafeteria with vending machines, the company wouldreceive 16% of the gross customer spending and avoid cafeteria costs. A decision to replace the cafeteria withvending machines will result in a monthly increase (decrease) in operating income ofa. P182,000 b. P258,000 c. (P588,000) d. P18,800
- Espresso Express operates a number of espresso coffee stands in busy suburban malls. The fixed weeklyexpense of a coffee stand is $1,200 and the variable cost per cup of coffee served is $0.22.Required:1. Fill in the following table with your estimates of total costs and cost per cup of coffee at the indicatedlevels of activity for a coffee stand. Round off the cost of a cup of coffee to the nearest tenth of a cent.Cups of Coffee Served in a Week2,000 2,100 2,200Fixed cost ........................................................ ? ? ?Variable cost ................................................... ? ? ?Total costs ....................................................... ? ? ?Average cost per cup of coffee served ........... ? ? ?2. Does the average cost per cup of coffee served increase, decrease, or remain the same as the numberof cups of coffee served in a week increases? Explain.Who Done It Mystery Theater sells tickets for dinner and a show for $55 each. The cost of providing dinner is $40 per ticket and the fixed cost of operating the theater is $100,000 per month. The company can accommodate 15,000 patrons each month. What is the contribution margin ratio?Currently, Sweet Treats Bakery sells 1,200 cupcakes per month. The owners would like to increase net income above what is currently earned. Fixed costs are $1,500 per month and their contribution margin is $3 per cupcake. What would be a reasonable net income goal? O $1,800 O $2,600 O $2,100 O $5,600
- Super Clinics offers one service that has the following annual cost and volume estimates: Variable cost per visit = $10 Annual direct fixed costs = $50,000 Allocation of overhead costs = $20,000 Expected volume = 1,000 visits What price per visit must be set if the clinic wants to make an annual profit of $10,000 on the full cost of the service?Record 1-2-3 is a top-selling electronic spreadsheet product. Record is about to release version 5.0. It divides its customers into two groups: new customers and upgrade customers (those who previously purchased Record 1-2-3, 4.0 or earlier versions). Although the same physical product is provided to each customer group, sizable differences exist in selling prices and variable marketing costs: (Click the icon to view the price and cost information.) The fixed costs of Record 1-2-3 5.0 are $13,500,000. The planned sales mix in units is 60% new customers and 40% upgrade customers. Read the requirements. Requirement 1. What is the Record 1-2-3 5.0 breakeven point in units, assuming that the planned 60% / 40% sales mix is attained? The breakeven point is units for new customers and units for upgrade customers. Requirements 1. 2. 3. What is the Record 1-2-3 5.0 breakeven point in units, assuming that the planned 60% / 40% sales mix is attained? If the sales mix is attained, what is the…3. The Swift Meal has two restaurants that are open 24 hours a day. Fixed costs for the two restaurants together total $456,000 per year. Service varies from a cup of coffee to full meals. The average sales check per customer is $9.50. The average cost of food and other variable costs for each customer is $3.80. The income tax rate is 30%. Target net income is $159,600. Compute the revenues needed to earn the target net income. b. How many customers are needed to break even? To earn net income of S159,600? c. Compute net income if the number of customers is 145,000.