A coil of wire has 40 turns and a cross sectional area of 0.39 m2. When viewed from above, a steady clockwise current of I = 1.5 A flows in the coil. The coil is free to rotate and sits in a uniform 0.33 T magnetic field that is at o = 57° to the face of the coil. %3! What is the magnitude of the torque on the coil?
A coil of wire has 40 turns and a cross sectional area of 0.39 m2. When viewed from above, a steady clockwise current of I = 1.5 A flows in the coil. The coil is free to rotate and sits in a uniform 0.33 T magnetic field that is at o = 57° to the face of the coil. %3! What is the magnitude of the torque on the coil?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A coil of wire has 40 turns and a cross sectional area of 0.39 m2.
When viewed from above, a steady clockwise current of I = 1.5 A
flows in the coil. The coil is free to rotate and sits in a uniform 0.33
T magnetic field that is at o 57° to the face of the coil.
!!
What is the magnitude of the torque on the coil?
B
O 2.0 Nm
O 4.2 Nm
o 5.3 Nm
O 1.2 Nm
O 3.7 Nm
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
