A circular metal loop of radius a=1m spins with a constant angular velocity o = 20n rad/s in a magnetic field B = 3 Tesla, as shown in the figure. The resistance of the loop is 10 ohms. Let P be the power a dissipated in one complete cycle. What is the value of in Watts? 4
A circular metal loop of radius a=1m spins with a constant angular velocity o = 20n rad/s in a magnetic field B = 3 Tesla, as shown in the figure. The resistance of the loop is 10 ohms. Let P be the power a dissipated in one complete cycle. What is the value of in Watts? 4
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A circular metal loop of radius a =1m spins with a constant angular
velocity o = 20n rad/s in a magnetic field B =3 Tesla, as shown in the
figure. The resistance of the loop is 10 ohms. Let P be the power
a
P
dissipated in one complete cycle. What is the value of
in Watts?
4
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images
