A CI is desired for the true average stray-load loss μ (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with o = 2.9. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for μ when n = 25 and x = 52.9. 54.04 ) 51.76 (b) Compute a 95% CI for u when n = 100 and X = 52.9. 53.47 watts 52.33 52.15 I (c) Compute a 99% CI for when n = 100 and Xx = 52.9. 53.65 watts watts 52.51 (d) Compute an 82% CI for μ when n = 100 and x = 52.9. 53.29 ) wa X watts (e) How large must n be if the width of the 99% interval for u is to be 1.0? (Round your answer up to the nearest whole number.) n = 56
A CI is desired for the true average stray-load loss μ (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with o = 2.9. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for μ when n = 25 and x = 52.9. 54.04 ) 51.76 (b) Compute a 95% CI for u when n = 100 and X = 52.9. 53.47 watts 52.33 52.15 I (c) Compute a 99% CI for when n = 100 and Xx = 52.9. 53.65 watts watts 52.51 (d) Compute an 82% CI for μ when n = 100 and x = 52.9. 53.29 ) wa X watts (e) How large must n be if the width of the 99% interval for u is to be 1.0? (Round your answer up to the nearest whole number.) n = 56
A First Course in Probability (10th Edition)
10th Edition
ISBN:9780134753119
Author:Sheldon Ross
Publisher:Sheldon Ross
Chapter1: Combinatorial Analysis
Section: Chapter Questions
Problem 1.1P: a. How many different 7-place license plates are possible if the first 2 places are for letters and...
Related questions
Question
e

Transcribed Image Text:A CI is desired for the true average stray-load loss μ (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at
10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with o = 2.9. (Round your answers to two
decimal places.)
(a) Compute a 95% CI for μ when n = 25 and x = 52.9.
54.04
)
51.76
(b) Compute a 95% CI for μ when n = 100 and x = 52.9.
53.47
)
52.33
52.15
I
(c) Compute a 99% CI for μ when n = 100 and x = 52.9.
53.65
)₁
52.51
I
watts
I
watts
(d) Compute an 82% CI for u when n = 100 and x = 52.9.
53.29
)₁
X
watts
watts
(e) How large must n be if the width of the 99% interval for u is to be 1.0? (Round your answer up to the nearest whole
number.)
n = 56
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 6 images

Recommended textbooks for you

A First Course in Probability (10th Edition)
Probability
ISBN:
9780134753119
Author:
Sheldon Ross
Publisher:
PEARSON


A First Course in Probability (10th Edition)
Probability
ISBN:
9780134753119
Author:
Sheldon Ross
Publisher:
PEARSON
