A certain airplane has a speed of 262.6 km/h and is diving at an angle of 0 = 31.0° below the horizontal when the pilot releases a radar decoy (see the figure). The horizontal distance between the release point and the point where the decoy strikes the ground is d = 660 m. (a) How long is the decoy in the air? (b) How high was the release point?
A certain airplane has a speed of 262.6 km/h and is diving at an angle of 0 = 31.0° below the horizontal when the pilot releases a radar decoy (see the figure). The horizontal distance between the release point and the point where the decoy strikes the ground is d = 660 m. (a) How long is the decoy in the air? (b) How high was the release point?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A certain airplane has a speed of 262.6 km/h and is diving at an angle of 0 = 31.0° below the horizontal when the pilot releases a radar
decoy (see the figure). The horizontal distance between the release point and the point where the decoy strikes the ground is d
= 660 m. (a) How long is the decoy in the air? (b) How high was the release point?

Transcribed Image Text:In the figure, a stone is projected at a cliff of height h with an initial speed of 45.0 m/s directed at an angle = 67.0° above the
horizontal. The stone strikes at A, 5.38 s after launching. Find (a) the height h of the cliff, (b) the speed of the stone just before impact at
A, and (c) the maximum height H reached above the ground. Use g=9.80 m/s².
00
H
DANA MIYDAY MYA
KAYA WHIS WAY
T
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
