A car of mass= 3000 Kg moves with a velocity= V= 5 m/s. To have the same amount of momentum as the car, a motor bike of mass = 150 Kg sholud move with velocity = m/s.
A car of mass= 3000 Kg moves with a velocity= V= 5 m/s. To have the same amount of momentum as the car, a motor bike of mass = 150 Kg sholud move with velocity = m/s.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A car of mass= 3000 Kg moves
with a velocity= V= 5 m/s. To
have the same amount of
momentum as the car, a motor
bike of mass = 150 Kg sholud
move with velocity=
m/s.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
