A bullet of mass m = 15.0 g is fired into a block of mass M = 7.0 kg that is initially at rest at the edge of a table of height h = 1.60 m. The bullet remains in the block, and after the impact the block lands d = 1.60 m from the bottom of the table. m M h
A bullet of mass m = 15.0 g is fired into a block of mass M = 7.0 kg that is initially at rest at the edge of a table of height h = 1.60 m. The bullet remains in the block, and after the impact the block lands d = 1.60 m from the bottom of the table. m M h
Related questions
Question
B9

Transcribed Image Text:A bullet of mass m =
15.0 g is fired into a
block of mass M = 7.0 kg that is initially at
rest at the edge of a table of height h = 1.60
m. The bullet remains in the block, and after
the impact the block lands d = 1.60 m from
the bottom of the table.
%3D
m
h
Figure P9.81

Transcribed Image Text:Determine:
a) the velocity of the assembly (bullet +
block) after the collision.
b) the linear moment of the assembly
(bullet + block).
c) the initial speed of the bullet.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps with 4 images
