A builder requires his electrical subcontractor to finish the electrical wiring in a renovated office building within 28 days. The subcontractor feels he is most likely to finish in about 20 days, but because of unforeseen events, he guesses it might take him about 5 days more or less than this. More precisely, suppose the required time has a normal distribution with 20 days and a standard deviation of 5 days. (a) To provide an incentive to finish on time, the builder specifies a $1000 penalty if the electrical work takes longer than 28 days. What is the chance of this? Solution: Let X be the number of days required to finish the job. Given that X~N(u = 20, o = 5). P(X > 28) = P ("> 2-20) = P(Z > 1.6) = 0.0548
A builder requires his electrical subcontractor to finish the electrical wiring in a renovated office building within 28 days. The subcontractor feels he is most likely to finish in about 20 days, but because of unforeseen events, he guesses it might take him about 5 days more or less than this. More precisely, suppose the required time has a normal distribution with 20 days and a standard deviation of 5 days. (a) To provide an incentive to finish on time, the builder specifies a $1000 penalty if the electrical work takes longer than 28 days. What is the chance of this? Solution: Let X be the number of days required to finish the job. Given that X~N(u = 20, o = 5). P(X > 28) = P ("> 2-20) = P(Z > 1.6) = 0.0548
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
I want to ask how do we know when we need to use the continuity correction like the second image and when will we use the

Transcribed Image Text:A builder requires his electrical subcontractor to finish the electrical wiring in a renovated office
building within 28 days. The subcontractor feels he is most likely to finish in about 20 days, but
because of unforeseen events, he guesses it might take him about 5 days more or less than this. More
precisely, suppose the required time has a normal distribution with 20 days and a standard deviation
of 5 days.
(а)
To provide an incentive to finish on time, the builder specifies a $1000 penalty if the electrical work
takes longer than 28 days. What is the chance of this?
Solution: Let X be the number of days required to finish the job. Given that X~N(u = 20, o = 5).
P(X > 28) = P ("> -20) = P(Z > 1.6) = 0.0548
||

Transcribed Image Text:25+Test...
X 2018-11-13+Test2...
X Lecture+9+Notes...
X Lecture+10+Notes...
X Lecture+11+Notes...
X Lecture+7+Notes...
X Lecture+8+Notes...
2019-06-19+T... U.
T
A factory which produces chips in lots of ten thousand uses the following scheme to check the quality
of its product. From each lot of chips produced, a random sample of size 500 chips is taken. If the
sample contains 10 or less defectives, the lot is passed. If the sample contains more than 10 defectives,
another random sample of size 500 is chosen from the lot. If this sample contains 10 or less defectives,
the lot is passed. Otherwise the lot is rejected. If a lot actually contains 5% defectives, find the
probability that it will pass.
Solution: Given that the percent of defectives in the lot is p=0.05.
In a random sample of 500, the probability of getting 10 or less defectives is
500
500
500
(0.0s)" (0.95)*90
+ (0.0s) (0.95)*91
o.os) (0.95)00
...+
10
9
which can be approximated using the normal distribution.
H = np = 500(0.05)= 25, o²
= npq = 500(0.05)(0.95) = 23.75 .
X - u
10.5 – 25
Hence P(X <10.5)= P
= P(Z <-2.975)= 0.0014
V23.75
The lot will
pass
if
a random sample of 500 contains 10 or less defectives, or
(1)
(2) the sample in (1) contains more than 10 defectives, and another random sample of 500 contains
10 or less defectives
P(lot will pass)= 0.0014 + (1-0.0014)(0.0014) = 0.002798
1 Previous
Next
Dashboard
Calendar
Тo Do
Notifications
Inbox
000
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman