A book starts at rest. If Fa=20.0 N, the mass of the book is 3.00 kg, θ=30º and d = 6.2 m, determine the speed of the book at the end of the displacement. Use g = 10 Kg/m. Hint: Determine the net force (applied force net gravity) in the direction of displacement and then multiply by the displacement. Use the work energy theorem to get speed.
A book starts at rest. If Fa=20.0 N, the mass of the book is 3.00 kg, θ=30º and d = 6.2 m, determine the speed of the book at the end of the displacement. Use g = 10 Kg/m. Hint: Determine the net force (applied force net gravity) in the direction of displacement and then multiply by the displacement. Use the work energy theorem to get speed.
Related questions
Question
A book starts at rest. If Fa=20.0 N, the mass of the book is 3.00 kg, θ=30º and d = 6.2 m, determine the speed of the book at the end of the displacement. Use g = 10 Kg/m. Hint: Determine the net force (applied force net gravity) in the direction of displacement and then multiply by the displacement. Use the work energy theorem to get speed.

Transcribed Image Text:Psychelogy
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images
