A block rolls off an incline (as shown in figure on the right) and the magnitude of the velocity v of the block is 22.0 m/s when it is at the edge of the incline. How far from point A will the block hit the ground? e = 30° h = 9.00m A
A block rolls off an incline (as shown in figure on the right) and the magnitude of the velocity v of the block is 22.0 m/s when it is at the edge of the incline. How far from point A will the block hit the ground? e = 30° h = 9.00m A
Related questions
Question
What are the steps for the followings two Qs

Transcribed Image Text:A block rolls off an incline (as shown in figure on the right) and the
magnitude of the velocity i of the block is 22.0 m/s when it is at the
edge of the incline. How far from point A will the block hit the
ground?
e = 30°
h =
9.00m
A
An owl is carrying a mouse to the chicks in its nest. Its position at that time is 4.00 m west and 11.0 m above the
center of the 36.0 cm diameter nest. The owl is flying east at 3.50 m/s at an angle 30.0° below the horizontal when it
accidentally drops the mouse. Is the owl lucky enough to have the mouse hit the nest? To answer this question,
calculate the horizontal position of the mouse when it has fallen 11.0 m.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
