A bar rotates about fixed axis O. Find the magnitude of the acceleration of point A. • α = 36 rad/s2 . • @ = 11 rad/s • L = 0.13 m O 3 a L A
A bar rotates about fixed axis O. Find the magnitude of the acceleration of point A. • α = 36 rad/s2 . • @ = 11 rad/s • L = 0.13 m O 3 a L A
Related questions
Question

Transcribed Image Text:QUESTION 1
A bar rotates about fixed axis O. Find the magnitude of the acceleration of point A.
x = 36 rad/s²
.
w = 11 rad/s
• L = 0.13 m
O
3
a
L
A
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 6 images
