A 780 N particle traveling at 10 m/s collides with a stationary 850 N particle. Immediately after the collision the 780 N particle has a speed of 8 m/s in a direction making an angle of 35° with the initial direction. Determine the velocity of the 850 N particle immediately after impact and the loss of kinetic energy as a result of the collision. 02 35° 01 ANS. 0₂ = 0; 0₁ = 53.1°; V850 = 5.23 m/s; e=0.826 Loss of KE = 234 Joules
A 780 N particle traveling at 10 m/s collides with a stationary 850 N particle. Immediately after the collision the 780 N particle has a speed of 8 m/s in a direction making an angle of 35° with the initial direction. Determine the velocity of the 850 N particle immediately after impact and the loss of kinetic energy as a result of the collision. 02 35° 01 ANS. 0₂ = 0; 0₁ = 53.1°; V850 = 5.23 m/s; e=0.826 Loss of KE = 234 Joules
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A 780 N particle traveling at 10 m/s collides with a stationary 850 N particle.
Immediately after the collision the 780 N particle has a speed of 8 m/s in a direction
making an angle of 35° with the initial direction. Determine the velocity of the 850 N
particle immediately after impact and the loss of kinetic energy as a result of the
collision.
02
35°
01
ANS.
0₂ = 0;
0₁ = 53.1°;
V850 = 5.23 m/s;
e=0.826
Loss of KE = 234 Joules
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 1 steps with 3 images

Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY