A 75-mm-diameter galvanized iron pipe, having a roughness of ε = 0.2 mm, is used to carry water at a temperature of 60° C and with a velocity of 3 m/s. At 60°C water has the density of p = 983.2 kg/m² and kinematic viscosity of = 0.478(10 6) m²/s. Use the equation 1.11 # = -1.8 log E/D 3.7 6.9 + Re Determine the magnitude of the pressure drop over its 18-m length if it is horizontal. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. |Apl = μA Value Units ?
A 75-mm-diameter galvanized iron pipe, having a roughness of ε = 0.2 mm, is used to carry water at a temperature of 60° C and with a velocity of 3 m/s. At 60°C water has the density of p = 983.2 kg/m² and kinematic viscosity of = 0.478(10 6) m²/s. Use the equation 1.11 # = -1.8 log E/D 3.7 6.9 + Re Determine the magnitude of the pressure drop over its 18-m length if it is horizontal. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. |Apl = μA Value Units ?
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
100%
![Problem 10.12
A 75-mm-diameter galvanized iron pipe, having a roughness of ε = 0.2 mm,
is used to carry water at a temperature of 60° C and with a velocity of
3 m/s. At 60°C water has the density of p = 983.2 kg/m² and kinematic
viscosity of ✓ = 0.478(106) m²/s. Use the equation
7 -1.8 log
1.11
ε/D
[¹]
+
3.7
6.9
Re
Part A
Determine the magnitude of the pressure drop over its 18-m length if it is horizontal.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
|Ap| =
Submit
Provide Feedback
ΜΑ
Value
Request Answer
Units
?](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Ff2e99635-9351-4a90-90be-f1d1f0c280c7%2F5404d97f-3b85-4fb4-8315-549fbe46492b%2Fw6u4d7c_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Problem 10.12
A 75-mm-diameter galvanized iron pipe, having a roughness of ε = 0.2 mm,
is used to carry water at a temperature of 60° C and with a velocity of
3 m/s. At 60°C water has the density of p = 983.2 kg/m² and kinematic
viscosity of ✓ = 0.478(106) m²/s. Use the equation
7 -1.8 log
1.11
ε/D
[¹]
+
3.7
6.9
Re
Part A
Determine the magnitude of the pressure drop over its 18-m length if it is horizontal.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
|Ap| =
Submit
Provide Feedback
ΜΑ
Value
Request Answer
Units
?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 14 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning