A 25.0 g sample of nitrogen monoxide is injected into a 4.10–L reaction vessel that contains 13.8 g of nitrosyl bromide. When the system comes to equilibrium at 133 ℃, what is the total pressure inside the reaction vessel? The equilibrium constant, KC = 0.0863 at this temperature. R = 0.082058 L⋅atm/mol⋅K. Report your answer to THREE significant figures. 2 NO(g) + Br2(g) ⇌ 2 NOBr(g)

icon
Related questions
Question
A 25.0 g sample of nitrogen monoxide is injected into a 4.10–L reaction vessel that contains 13.8 g of nitrosyl bromide. When the system comes to equilibrium at 133 ℃, what is the total pressure inside the reaction vessel? The equilibrium constant, KC = 0.0863 at this temperature. R = 0.082058 L⋅atm/mol⋅K. Report your answer to THREE significant figures. 2 NO(g) + Br2(g) ⇌ 2 NOBr(g)
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 2 steps with 2 images

Blurred answer
Knowledge Booster
Chemical Equilibrium
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.