9. Find the rate and unit rate given the fbllowing Informallon: niles in 12 hours. A. rate = miles 12 hours SHOW YOUR WORK! Think about it! If you know • the rate, you can divide to find the unit rate. unit rate = mles Thour B. rate = Rho: 200 miles unit rate - 0 02 hour 1mle C. rate = 600 miles 12 hours unit rate = 30 miles 12 hours D. rate = 12 hoys 800 milos unit rate = 50 miles Thour 10. Find the rate and unit rate given the following information: $48 for 6 pounds. A. rate = pounds: 348 SHOW YOUR WORK! unit rate = L125unds Remember, in the unit rate, the second number is %3D B. rate = $48 5pounds unit rate = always 1. 6 pounds C. rate = 0 pounds unit rate = pound D. rate - pounds unit rate = pound 11. Drew drove 145 miles in 5 hours, If he continues to drive at the same rate,
9. Find the rate and unit rate given the fbllowing Informallon: niles in 12 hours. A. rate = miles 12 hours SHOW YOUR WORK! Think about it! If you know • the rate, you can divide to find the unit rate. unit rate = mles Thour B. rate = Rho: 200 miles unit rate - 0 02 hour 1mle C. rate = 600 miles 12 hours unit rate = 30 miles 12 hours D. rate = 12 hoys 800 milos unit rate = 50 miles Thour 10. Find the rate and unit rate given the following information: $48 for 6 pounds. A. rate = pounds: 348 SHOW YOUR WORK! unit rate = L125unds Remember, in the unit rate, the second number is %3D B. rate = $48 5pounds unit rate = always 1. 6 pounds C. rate = 0 pounds unit rate = pound D. rate - pounds unit rate = pound 11. Drew drove 145 miles in 5 hours, If he continues to drive at the same rate,
Algebra and Trigonometry (6th Edition)
6th Edition
ISBN:9780134463216
Author:Robert F. Blitzer
Publisher:Robert F. Blitzer
ChapterP: Prerequisites: Fundamental Concepts Of Algebra
Section: Chapter Questions
Problem 1MCCP: In Exercises 1-25, simplify the given expression or perform the indicated operation (and simplify,...
Related questions
Question
100%
![9. Find the rate and unit rate given the following information: 600 miles in
12 hours.
A. rate = miles;
SHOW YOUR WORK!
: Think about it! If you know
• the rate, you can divide to
find the unit rate.
12 hours
unit rate = 50 miles
Thour
B. rate = mles
12 hour
unit rate 9 02 hour
1 mile
C. rate = 600 miles,-
12 hours
unit rate =
20 miles
12 hours
D. rate 2 hours:
unit rate = mik
10. Find the rate and unit rate given the following information: $48 for 6 pounds.
A. rate = ounds;
unit rate = 1.125 punds
B. rate =
SHOW YOUR WORK!
: Remember, in the unit rate,
• the second number is
: always 1.
unit rate = $8
6 pounds
C. rate = pounds
unit rate = -8
1 pound
$48
D. rate = Tpounds
unit rate =ECed
11. Drew drove 145 miles in 5 hours. If he continues to drive at the same rate,
how many miles will he drive in B hours?
A. 148 milos
SHOW YOUR WORK!
Pay Attention! How many
hours wil Drew drive?
B. 232 mlles
C. 87 miles
D. 145 miles
12. Farmer Walker's prize hen laid 24 eggs in 4 days. If the hen continues to lay
eggs at the same rate, how many eggs will she lay in 7 days?
A. 18 eggs
B. 6 eggs
C 42 eggs
D 56 eggs
SHOW YOUR WORK!
Find the ratio of eggs to days
hp
96
&](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F5789d9c1-f88e-4a93-ba87-4ab27ad480a2%2F0798b7e2-a9af-48e6-8f72-5f119dca85d6%2Fi4g7u9_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:9. Find the rate and unit rate given the following information: 600 miles in
12 hours.
A. rate = miles;
SHOW YOUR WORK!
: Think about it! If you know
• the rate, you can divide to
find the unit rate.
12 hours
unit rate = 50 miles
Thour
B. rate = mles
12 hour
unit rate 9 02 hour
1 mile
C. rate = 600 miles,-
12 hours
unit rate =
20 miles
12 hours
D. rate 2 hours:
unit rate = mik
10. Find the rate and unit rate given the following information: $48 for 6 pounds.
A. rate = ounds;
unit rate = 1.125 punds
B. rate =
SHOW YOUR WORK!
: Remember, in the unit rate,
• the second number is
: always 1.
unit rate = $8
6 pounds
C. rate = pounds
unit rate = -8
1 pound
$48
D. rate = Tpounds
unit rate =ECed
11. Drew drove 145 miles in 5 hours. If he continues to drive at the same rate,
how many miles will he drive in B hours?
A. 148 milos
SHOW YOUR WORK!
Pay Attention! How many
hours wil Drew drive?
B. 232 mlles
C. 87 miles
D. 145 miles
12. Farmer Walker's prize hen laid 24 eggs in 4 days. If the hen continues to lay
eggs at the same rate, how many eggs will she lay in 7 days?
A. 18 eggs
B. 6 eggs
C 42 eggs
D 56 eggs
SHOW YOUR WORK!
Find the ratio of eggs to days
hp
96
&
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, algebra and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you
![Algebra and Trigonometry (6th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134463216/9780134463216_smallCoverImage.gif)
Algebra and Trigonometry (6th Edition)
Algebra
ISBN:
9780134463216
Author:
Robert F. Blitzer
Publisher:
PEARSON
![Contemporary Abstract Algebra](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305657960/9781305657960_smallCoverImage.gif)
Contemporary Abstract Algebra
Algebra
ISBN:
9781305657960
Author:
Joseph Gallian
Publisher:
Cengage Learning
![Linear Algebra: A Modern Introduction](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781285463247/9781285463247_smallCoverImage.gif)
Linear Algebra: A Modern Introduction
Algebra
ISBN:
9781285463247
Author:
David Poole
Publisher:
Cengage Learning
![Algebra and Trigonometry (6th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134463216/9780134463216_smallCoverImage.gif)
Algebra and Trigonometry (6th Edition)
Algebra
ISBN:
9780134463216
Author:
Robert F. Blitzer
Publisher:
PEARSON
![Contemporary Abstract Algebra](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305657960/9781305657960_smallCoverImage.gif)
Contemporary Abstract Algebra
Algebra
ISBN:
9781305657960
Author:
Joseph Gallian
Publisher:
Cengage Learning
![Linear Algebra: A Modern Introduction](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781285463247/9781285463247_smallCoverImage.gif)
Linear Algebra: A Modern Introduction
Algebra
ISBN:
9781285463247
Author:
David Poole
Publisher:
Cengage Learning
![Algebra And Trigonometry (11th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780135163078/9780135163078_smallCoverImage.gif)
Algebra And Trigonometry (11th Edition)
Algebra
ISBN:
9780135163078
Author:
Michael Sullivan
Publisher:
PEARSON
![Introduction to Linear Algebra, Fifth Edition](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780980232776/9780980232776_smallCoverImage.gif)
Introduction to Linear Algebra, Fifth Edition
Algebra
ISBN:
9780980232776
Author:
Gilbert Strang
Publisher:
Wellesley-Cambridge Press
![College Algebra (Collegiate Math)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780077836344/9780077836344_smallCoverImage.gif)
College Algebra (Collegiate Math)
Algebra
ISBN:
9780077836344
Author:
Julie Miller, Donna Gerken
Publisher:
McGraw-Hill Education