+80 mm- -L- B D IC 60 mm
Q: F |A B -
A:
Q: A metallic bar of cross-section Ao = 103 mm² and length Lo = 0.1 mm, is subjected to = 1600 N, the…
A: Given: The cross section area of the metallic bar is 103 mm2. The original length of the…
Q: A uniform rod has mass m and length L. One end of the rod is attached to a fixed point O by a hinge…
A: Draw the free-body diagram of the system.
Q: EXT atol He oll The sign on the building is attached to the wall by a hinge and a cable. It has a…
A: Consider the blue portion as area 1 and green portion as area 2.
Q: What torque
A: Given dataL=2.76m=2760mmInner diameter, c=3.313×10−2m=33.13mmSimilarly outer diameter b=76.63mmAngle…
Q: Typewritten only and i'll upvote. The uniform horizontal beam supporting the sign is 1.39 m long,…
A: Solution:-Given that
Q: Two aluminum plates, each having a width of b = 5.6 in. and a thickness of t = 0.725 in., are welded…
A:
Q: How can the Fastener Spacing be determined?
A: Introduction: The distance between fasteners should be at least thrice the fastener diameter.
Q: The table below shows ultimate tensile strengths (Fu ) and Young's moduli (Y) for tungsten (W) and…
A:
Q: A uniform beam 3.7 mm long and weighing 3000 NN carries a 3000 NN weight 1.50 mm from the far end,…
A:
Q: A 183.6 kg uniform, horizontal beam is hinged at one end and at the other is supported by a cable…
A: Given Data:Mass Angle Length To Determine:The magnitude of the force at the hinge.
Q: metal rod of mass M = 6 kg and length L = 0.5 m, is attached at one end by a hinge to a vertical…
A:
Q: A panel of 200 x 250 mm and 20 kg of mass is supported by hinges along the side AB. The CDE cable…
A:
Q: Needs Complete solution with 100 % accuracy don't use chat gpt or ai plz plz plz plz.
A: We have a uniform beam RQ with a mass of 8.0 kg, hinged at point Q. The beam is held in place by a…
Q: A uniform rod AB of length 5.5 m and mass 3.9 kg is hinged at A and held in equilibrium by a light…
A: Step 1: To determine the vertical force on the rod, consider all the forces on the y-axis.Step 2:…
Q: A B C 300 μm Which denotes the apical meristem in roots? B C D A D
A: The correct answer is B.Explanation: The image you sent is a labelled diagram of the tip of a root,…
Q: The left-hand end of a 2.50 kg rod with a 2.00 m length is attached to a vertical wall by a hinge. A…
A:
Q: a horizontal rod (m=5.2 kg) is hinged to a wall at the left end and three forces are acting on the…
A:
The homogeneous wire ABCD is bent as shown and is attached to a hinge at C . Determine the length L for which portion BCD of the wire is horizontal.


Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 24 images

- A uniform rod has mass m and length L. One end of the rod is attached to a fixed point O by a hinge and an additional force F is applied to the other end of the rod in the direction shown, perpendicular to the rod. Given that the rod is in mechanical equilibrium, what is the magnitude of the applied force F, expressed as a numerical multiple of mg, where g is the magnitude of the acceleration due to gravity? Express your answer to 3 decimal points.Structural member AB is to be supported by a strut CD. Determine the smallest length CD may have, and specify where D must be located for a strut of this length to be used. Take x= 120 mm. 60 mm D. y 20 mm E The smallest length CD may have is mm. The coordinates of point Dare ( and Imm.The gray rod is held in rotational equilibrium against the blue wall and the black hinge pin. The rod's length and mass are one meter and fifteen kg. The angle is 22.2 degrees. Determine the force provided by the horizontal cord in Newtons to two sig. figs. 0
- A 3.0kg uniform pole 1.8m long is held horizontal by a hinge to a wall and supported by a cable attached to its center which forms a 45° angle with the pole. A large bird house with a mass of 6.6kg is at the end of tge pole. Find the force that the hinge exerts on the pole.In the figure below, suppose the length L of the uniform bar is 3.50 m and its weight is 240 N. Also, let the block's weight W = 350 N and angle 0 30°. The wire can withstand a maximum tension of 500 N. C - X→ com В (a) What is the maximum possible distance x before the wire breaks? (b) With the block placed at this maximum x, what is the horizontal component of the force on the bar from the hinge at A? N (right) (c) What is the vertical component of this force? N (up)