Chapter1: Making Economics Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1QTC
Related questions
Question

Transcribed Image Text:**Question 8**: What is the return on a 5 percent coupon bond that initially sells for $1,000 and sells for $1,200 next year?
To determine the return on the bond, we first need to calculate the total earnings, which includes the interest from the coupon and the appreciation in bond price.
1. **Coupon Payment**:
- The bond provides a coupon rate of 5%.
- On a $1,000 bond, this is 5% of $1,000 = $50.
2. **Price Appreciation**:
- Initial Price = $1,000
- Final Price = $1,200
- Appreciation = $1,200 - $1,000 = $200
3. **Total Return**:
- Total Earnings = Coupon Payment + Price Appreciation = $50 + $200 = $250
4. **Return Percentage**:
- Return = ($250 / $1,000) * 100 = 25%
Therefore, the return on the bond is 25%.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, economics and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:
9780134078779
Author:
Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:
PEARSON

Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:
9780134870069
Author:
William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:
PEARSON


Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:
9780134078779
Author:
Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:
PEARSON

Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:
9780134870069
Author:
William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:
PEARSON

Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:
9781305585126
Author:
N. Gregory Mankiw
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:
9781337106665
Author:
Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-…
Economics
ISBN:
9781259290619
Author:
Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:
McGraw-Hill Education