8 A lens has the following specifications: R = 1.5 cm R2, d(thickness) = 2.0 cm, n = 1.00, n2 = 1.60, n3 = 1.30. Find the principal points using the matrix method. Include a sketch, roughly to scale, and do a ray diagram for a finite ob- ject of your choice. %3D
8 A lens has the following specifications: R = 1.5 cm R2, d(thickness) = 2.0 cm, n = 1.00, n2 = 1.60, n3 = 1.30. Find the principal points using the matrix method. Include a sketch, roughly to scale, and do a ray diagram for a finite ob- ject of your choice. %3D
Related questions
Question

Transcribed Image Text:8 A lens has the following specifications:
R = 1.5 cm R2, d(thickness) = 2.0 cm,
n = 1.00, n2 = 1.60, nz = 1.30.
Find the principal points using the matrix method. Include a
sketch, roughly to scale, and do a ray diagram for a finite ob-
ject of your choice.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps with 5 images
