(8) A block of mass M1 resting on a 18.2° slope is shown. The block has coefficients of friction = 0.759 and #k 0.416 with the surface. It is connected via a massless string over a massless, frictionless pulley to a hanging block of mass M2 = 2.24 kg. Mi M2 (8a) What is the minimum mass M1 that will remain station- ary and not slip? Tries 0/10 (8b) If this minimum mass is nudged ever so slightly, it will start being pulled up the incline. What magnitude of accel- eration will the minimum mass have? Tries 0/10
(8) A block of mass M1 resting on a 18.2° slope is shown. The block has coefficients of friction = 0.759 and #k 0.416 with the surface. It is connected via a massless string over a massless, frictionless pulley to a hanging block of mass M2 = 2.24 kg. Mi M2 (8a) What is the minimum mass M1 that will remain station- ary and not slip? Tries 0/10 (8b) If this minimum mass is nudged ever so slightly, it will start being pulled up the incline. What magnitude of accel- eration will the minimum mass have? Tries 0/10
Related questions
Question
Asap plzzz

Transcribed Image Text:(8) A block of mass M1 resting on a 18.2° slope is shown.
The block has coefficients of friction = 0.759 and #k
0.416 with the surface. It is connected via a massless string
over a massless, frictionless pulley to a hanging block of mass
M2 = 2.24 kg.
M1
M2
(8a) What is the minimum mass M1 that will remain station-
ary and not slip?
Tries 0/10
(8b) If this minimum mass is nudged ever so slightly, it will
start being pulled up the incline. What magnitude of accel-
eration will the minimum mass have?
Tries 0/10
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
