50. Mike works part-time at a grocery store and gets paid $10.50/h. How much would Mike get paid if he worked for a total of 23 hours over a two-week period?
50. Mike works part-time at a grocery store and gets paid $10.50/h. How much would Mike get paid if he worked for a total of 23 hours over a two-week period?
Algebra and Trigonometry (6th Edition)
6th Edition
ISBN:9780134463216
Author:Robert F. Blitzer
Publisher:Robert F. Blitzer
ChapterP: Prerequisites: Fundamental Concepts Of Algebra
Section: Chapter Questions
Problem 1MCCP: In Exercises 1-25, simplify the given expression or perform the indicated operation (and simplify,...
Related questions
Question
Help me with question 50-55

Transcribed Image Text:. ROGERS
< Back
4:12 PM
Pulse
+59%
4. AMION Consumes about 2000 calories/day. If about 3070 of those calories come from protem, men now
man calories does Ashton consume from protein?
45. In May 2021, a litre of gas in Kingston cost $1.30. One year later that price had increased by
approximately 61.5%. What was the price of gas in May 2022? Round your answer to two decimal
places.
46. An adult human has about 5 L of blood in their body. After donating blood, that amount drops by 9%.
So, how much blood remains after donating? When someone donates blood, they usually donate 9%
47. Calculate the unit rate indicated in brackets below.
a) A bus travelled 315 km in 3 h. (km/h)
b) Over the next 16 weeks, Marie's goal is to lose 24 lbs. (lb/wk)
48. Julie gets paid $90 for an 8-hour shift. Murray gets paid $450 for a 40-hour work week.
Who gets the better rate of pay?
49. Which brand of honey is the better deal?
Justify your answer.
Billy Bee: $2.44 for 250g
Bee Hive: 500g for $4.92
50. Mike works part-time at a grocery store and gets paid $10.50/h. How much would Mike
get paid if he worked for a total of 23 hours over a two-week period?
51. Striploin steak costs $10.90/lb. How much would 6 lbs of steak cost?
52. Kobe Bryant scored 540 points in the first 20 games of the 2012 NBA season. At that
rate, how many points would you expect him to have scored by the end of the 82 game season?
53. Miah can run the 5000 m race in 20 min. At that rate, how far would she have ran 8 min. into the race?
54. The football coach ordering pizza for the end-of-season team party figures that 3 large
pizzas would feed 10 guys. If so, then how many guys would be 12 large pizzas feed?
55. Before his trip to England, Jamal received 475 Euros at the bank for $700 Canadian. After
his trip was over, he still had 60 Euros left in his wallet. If the exchange rate remained the
same, then how much Canadian money would he get for his left over Euros?

Transcribed Image Text:50. Mike works part-time at a grocery store and gets paid $10.50/h. How much would Mike
get paid if he worked for a total of 23 hours over a two-week period?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 8 images

Recommended textbooks for you

Algebra and Trigonometry (6th Edition)
Algebra
ISBN:
9780134463216
Author:
Robert F. Blitzer
Publisher:
PEARSON

Contemporary Abstract Algebra
Algebra
ISBN:
9781305657960
Author:
Joseph Gallian
Publisher:
Cengage Learning

Linear Algebra: A Modern Introduction
Algebra
ISBN:
9781285463247
Author:
David Poole
Publisher:
Cengage Learning

Algebra and Trigonometry (6th Edition)
Algebra
ISBN:
9780134463216
Author:
Robert F. Blitzer
Publisher:
PEARSON

Contemporary Abstract Algebra
Algebra
ISBN:
9781305657960
Author:
Joseph Gallian
Publisher:
Cengage Learning

Linear Algebra: A Modern Introduction
Algebra
ISBN:
9781285463247
Author:
David Poole
Publisher:
Cengage Learning

Algebra And Trigonometry (11th Edition)
Algebra
ISBN:
9780135163078
Author:
Michael Sullivan
Publisher:
PEARSON

Introduction to Linear Algebra, Fifth Edition
Algebra
ISBN:
9780980232776
Author:
Gilbert Strang
Publisher:
Wellesley-Cambridge Press

College Algebra (Collegiate Math)
Algebra
ISBN:
9780077836344
Author:
Julie Miller, Donna Gerken
Publisher:
McGraw-Hill Education