4. The magnetic field strength of a wave in a vacuum is given by H=0.2 cos(10ºt-By) a, A/m. In this situation. a) Find the phase constant and wavelength. b) Find the phase velocity and give the direction of wave propagation. c) Give the intensity of the electric field for y=1 cm and 0.1 ns. d) Define the polarization of the wave on the x-y-z plane and draw the polarization site. 044
4. The magnetic field strength of a wave in a vacuum is given by H=0.2 cos(10ºt-By) a, A/m. In this situation. a) Find the phase constant and wavelength. b) Find the phase velocity and give the direction of wave propagation. c) Give the intensity of the electric field for y=1 cm and 0.1 ns. d) Define the polarization of the wave on the x-y-z plane and draw the polarization site. 044
Related questions
Question

Transcribed Image Text:4. The magnetic field strength of a wave in a vacuum is given by H= 0.2 cos(10°t - By) a, A/m. In
this situation.
a) Find the phase constant and wavelength.
b) Find the phase velocity and give the direction of wave propagation
c) Give the intensity of the electric field for y=1 cm and = 0.1 ns.
d) Define the polarization of the wave on the x-y-z plane and draw the polarization site.
3
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 3 images
