4.- Researchers at the Terry College of Business at the University of Georgia sampled 344 business students and asked them this question: "Over the course of your lifetime, what is the maximum number of years you expect to work for any one employer?" The sample resulted in x = 18.5 years. Assume that the sample of 344 students was randomly selected from the 5,000 undergraduate students at the Terry College and that μ-18 years and a = 5.6 years. a). Describe the sampling distribution of x. (Indicate the probability distribution, the mean and the standard error). Answer: b). Find P(x > 18.5). Answer: c). Find P(x > 18.5). Answer: d). Suppose u is unknown, and but you know that P(x> 20.1) = 0.50. What is the value of u? Answer:
4.- Researchers at the Terry College of Business at the University of Georgia sampled 344 business students and asked them this question: "Over the course of your lifetime, what is the maximum number of years you expect to work for any one employer?" The sample resulted in x = 18.5 years. Assume that the sample of 344 students was randomly selected from the 5,000 undergraduate students at the Terry College and that μ-18 years and a = 5.6 years. a). Describe the sampling distribution of x. (Indicate the probability distribution, the mean and the standard error). Answer: b). Find P(x > 18.5). Answer: c). Find P(x > 18.5). Answer: d). Suppose u is unknown, and but you know that P(x> 20.1) = 0.50. What is the value of u? Answer:
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Spg

Transcribed Image Text:4.- Researchers at the Terry College of Business at the University of Georgia sampled 344 business
students and asked them this question: "Over the course of your lifetime, what is the maximum number
of years you expect to work for any one employer?" The sample resulted in x = 18.5 years. Assume that
the sample of 344 students was randomly selected from the 5,000 undergraduate students at the Terry
College and that μ-18 years and a = 5.6 years.
a). Describe the sampling distribution of x. (Indicate the probability distribution, the mean and the standard error).
Answer:
b). Find P(x > 18.5).
Answer:
c). Find P(x > 18.5).
Answer:
d). Suppose μ is unknown, and but you know that P(x > 20.1) = 0.50. What is the value of μ?
Answer:
e). Why do you think the probabilities at b) and c) are approximations? (Please circle one option only)
Because the population may not be normal
(i)
(ii)
Because the Central Limit Theorem
(iv)
(v)
Because the standard deviation is known
Because μ is known (μ = 18).
Because (i) and (ii) only
f). Do you think it is necessary to do an adjustment for the standard error of the sample x?
Answer:
because
YES
NO
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman