3xx The light from a certain galaxy is red-shifted so that the wavelength of one of its characteristic spectral lines is doubled. Assuming the validity of Hubble's law, calculate the distance to this galaxy. ²/² = 2 4 = V atopion 3= 5/0 V = Ho d -A 2 = v= 3c/5 = 1.8 × 108
3xx The light from a certain galaxy is red-shifted so that the wavelength of one of its characteristic spectral lines is doubled. Assuming the validity of Hubble's law, calculate the distance to this galaxy. ²/² = 2 4 = V atopion 3= 5/0 V = Ho d -A 2 = v= 3c/5 = 1.8 × 108
Related questions
Question
Please I want the solution step by step

Transcribed Image Text:3xx
The light from a certain galaxy is red-shifted so that the wavelength of one of its
characteristic spectral lines is doubled. Assuming the validity of Hubble's law, calculate the
distance to this galaxy.
²/² = 2
4 =
Tehote
L
d=v/Ho
=
3=5º/
1.8x 108
72 x 10³
V = Hod
=
2 =
{agalo
v= 3c/5 =1.8 x 108
2500Mpc = 2500 x 0.306 = 757.5 Ly
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps
