3. The solar constant (Gsc) measured by a scientist is reported as 1385 W/m2. Assume the total hemispherical emissivity is 0.90 on the sun's surface. Estimate the surface temperature (in absolute temperature) on sun by using the following information: Diameter of sun 1.39 x 10° km Diameter of earth = 1.28 x 10* km Thickness of atmosphere on earth 40 km Average distance between sun and earth = 1.495 x 108 km Suggested reading materials: The chapters regarding "Fundamentals of Therma and "Radiation Exchange between Black Surfaces" in any Heat Transfer textbook. Radiation"
3. The solar constant (Gsc) measured by a scientist is reported as 1385 W/m2. Assume the total hemispherical emissivity is 0.90 on the sun's surface. Estimate the surface temperature (in absolute temperature) on sun by using the following information: Diameter of sun 1.39 x 10° km Diameter of earth = 1.28 x 10* km Thickness of atmosphere on earth 40 km Average distance between sun and earth = 1.495 x 108 km Suggested reading materials: The chapters regarding "Fundamentals of Therma and "Radiation Exchange between Black Surfaces" in any Heat Transfer textbook. Radiation"
Related questions
Question

Transcribed Image Text:3. The solar constant (Gsc) measured by a scientist is reported as 1385 W/m2. Assume the
total hemispherical emissivity is 0.90 on the sun's surface.
temperature (in absolute temperature) on sun by using the following information:
Estimate the surface
Diameter of sun = 1.39 x 10° km
Diameter of earth = 1.28 x 10 km
Thickness of atmosphere on earth=40 km
%3!
Average distance between sun and earth = 1.495 x 108 km
Suggested reading materials: The chapters regarding "Fundamentals of Thermal Radiation"
and "Radiation Exchange between Black Surfaces" in any Heat Transfer textbook.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
