24 4.1×10 moles ( 6.02 x 1023
Q: Suppose a cyclotron is operated at an oscillator frequency of 14.0 MHz and has a dee radius 44.0 cm.…
A: It is given that Frequency f=14.0 MHz dee radius r=44.0 cm Potential V=97.6 kV Mass of…
Q: on at a Javelength of 5000 Å is approaching the earth with a velocity of 1.50× 106 ms-'. Calculate…
A: Here, we calculate the given as follow;
Q: (known values: e = 1.602 E-19 C, m= 9.11E-31 kg) e/m(theoretical)= 1.759*1011 Use the data…
A: Given:- e = 1.602 x 10-19 C, m= 9.11 x 10-31 kg) e/m(theoretical)= 1.759 x 1011 Find:- Find a way…
Q: A transmission line strung 5 m above the ground carries a current of 400 A. What is the magnetic…
A: Magnetic field due to straight wire is B=μ0I2πr =4π×10-7 Hm400 A2π5 m =1.6×10-5 T =0.016 mT
Q: Please complete parts d & e.
A: We are given the projections of each vector on each of x, y, z axes. Hence we can write the vectors…
Q: Suppose our E-field measurement has an uncertainty of 0.75 kV/m and our radius of curvature…
A: Given:- E-field measurement has an uncertainty ∆E = 0.75 kV/m The uncertainty in the radius of…
Q: 3) Starting with the equation W = S (Ä. J) dv, derive the equation for energy in the mag- netic…
A: Given,W=12∫(A.J)dv
Q: Q. O:p: Mutually perpendicular electric and mágnetic field are given by, E = 1500 V/m and B = 0.04…
A:
Q: (II) What is the velocity of a beam of electrons that goes undeflected when moving perpendicular to…
A: Given data The magnitude of the electric field is, E=7.7×103 V/m The magnitude of the magnetic field…
Q: Suppose a cyclotron is operated at an oscillator frequency of 12.4 MHz and has a dee radius 45.3 cm.…
A:
Q: Problem 1: A student kept his 9 Volt, 7Watt radio on at full volume from 9:00 p.m. until 2:00 a.m.…
A: Given : Voltage, V= 9 V Power, P = 7 W Radio is on from 9 : 00 p.m. to 2 : 00 a.m. i.e. time, t…
Q: Light of wavelength 600 nm hits a 1 mm film of semiconductor. The absorption coefficient is 3000 cm¹…
A: We are given the reflection coefficient. We are also given the thickness of film. We are given…
Q: 50 m @ 30° Northeast 35 m North 25 m West 20 m South 2. A car is driven 210 km West and then 80 km @…
A:
Q: (1) Find the velocity of a beam of electrons (i.e., +x-direction) that goes undeflected thru…
A:
Q: 1.6x10C #2 a proton moves IN a circular path perpendicular to a magnetic Field of (0.2.35. T.). If…
A: A proton of charge q moving in a magnetic field B. Kinetic energy of electron moving in a circular…
Q: would the same procedure apply if t approaches infinity?
A:
Q: MÚEGYETEM 17 8 2 • The diffusion coefficients for copper in aluminum at 500C and 600C are 4.8 ·…
A: Given: Diffusion coefficient of Al at 5000 c = 4.8 x 10-14 m2 /s Diffusion coefficient of Al at 6000…
Q: Consider a laser beam with this averaged intensity, Savg = 885 W/m^2. [Hint: light intensity S = u c…
A:


Step by step
Solved in 2 steps

- (electrostatic mirror) Source Ring electrodes (+) OV region Space focus plane +V,(>V) - 2s -Deflector plate Second drift region Deflector plate Lower Second reflection_ distance `Grid (extractor) energy `Grid Grid Backplate (repeller) LGrid Higher `Mean energy energy Second drift region Detector -o V What type of mass spectrometer is depicted in the schematic? linear quadrupole ion-trap mass spectrometer time-of-flight mass spectrometer Orbitrap mass spectrometer transmission quadrupole mass spectrometerSuppose a cyclotron is operated at an oscillator frequency of 11.2 MHz and has a dee radius 41.9 cm. Estimate the total path length traveled by a deuteron in the cyclotron during the (entire) acceleration process. Assume that the accelerating potential between the dees is 60.4 kV. The deuteron mass is m = 3.34 × 10-27 kg.Al aproximarse un tren a la estacion por una via recta la velocidad es de (-15i-18j)m/s en ese momento el maquinista desconecta la locomotora produciendo una desaceleracion de modulo 0,5m/s2. determinar el desplazamiento del tren hasta su parada la distancia recorrida el tiempo empleado la velocidad media la rapidez media When a train approaches the station on a straight track, the speed is (-15i-18j) m / s at that moment the driver disconnects the locomotive producing a deceleration of modulus 0.5m/s2 . determine the displacement of the train to its stop the distance traveled the time spent average speed