2. Show by integration of Planck's Law below that the Stefan Boltzmann constant is 5.67 x 10-8 Wm² K-4. Where: Ε(λ) 2πhc²-5 hc ekλT - 1 k = 1.38 x 10-23 J K-¹ is the Boltzmann constant h = 6.63 x 10-34 Js is the Planck's constant c = 3 x 10³ ms ¹ is the speed of light.
2. Show by integration of Planck's Law below that the Stefan Boltzmann constant is 5.67 x 10-8 Wm² K-4. Where: Ε(λ) 2πhc²-5 hc ekλT - 1 k = 1.38 x 10-23 J K-¹ is the Boltzmann constant h = 6.63 x 10-34 Js is the Planck's constant c = 3 x 10³ ms ¹ is the speed of light.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:2. Show by integration of Planck's Law below that the Stefan Boltzmann constant is
5.67 x 10-8 Wm² K-4.
Where:
E(2)
=
2πhс²2-5
hc
ekXT - 1
k = 1.38 x 10-23 J K-¹ is the Boltzmann constant
h = 6.63 x 10-34 Js is the Planck's constant
c = 3 x 10³ ms ¹ is the speed of light.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps with 3 images
