2. Match each p-value to the most appropriate conclusion. A 0.0245 B 0.0036 C 0.0682 "The evidence against the null and in favor of the alternative is very strong." "The result is significant at the 5% level but not at the 1% level." "There is really no evidence supporting the alternative hypothesis." "The evidence against the null is significant, but only at the 10% level." D 0.3619
2. Match each p-value to the most appropriate conclusion. A 0.0245 B 0.0036 C 0.0682 "The evidence against the null and in favor of the alternative is very strong." "The result is significant at the 5% level but not at the 1% level." "There is really no evidence supporting the alternative hypothesis." "The evidence against the null is significant, but only at the 10% level." D 0.3619
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question

Transcribed Image Text:1. Consider testing the hypotheses Ho: p= 0.43 versus Ha: p>0.43. Four possible sample
statistics, along with four possible p-values, are given. Match the statistics to their p-values.
A
||||
p-value = 0.872
p-value = 0.586
p-value = 0.276
p-value = 0.038
B
A 0.0245
2. Match each p-value to the most appropriate conclusion.
B 0.0036
p-value = 0.042
p-value = 0.006
p-value = 0.084
p-value = 0.118
C
C 0.0682
10%
"The evidence against the null and in favor of the alternative is very strong."
"The result is significant at the 5% level but not at the 1% level."
"There is really no evidence supporting the alternative hypothesis."
"The evidence against the null is significant, but only at the 10% level.'
D
D 0.3619
3. For each p-value given, indicate the level(s) at which it would be significant. For each cell of
the table put either S for "significant" or NS for "not significant".
5%
99
1%
5. For each p-value, indicate the correct conclusion of the test (either R for "Reject H," or DNR
for "Do not reject H") based on this p-value if we use a 5% significance level.
(a) p-value = 0.008
(b) p-value = 0.083
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman