2. A car is 2.0 km west of a traffic light at t = 0 and 5.0 km east of the light at t = 6.0 min. Assume the origin of the coordinate system is the light and the positive x direction is eastward. (a) What are the car's position vectors at these two times? (b) What is the car's displacement between 0 min and 6.0 min?
2. A car is 2.0 km west of a traffic light at t = 0 and 5.0 km east of the light at t = 6.0 min. Assume the origin of the coordinate system is the light and the positive x direction is eastward. (a) What are the car's position vectors at these two times? (b) What is the car's displacement between 0 min and 6.0 min?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:2. A car is 2.0 km west of a traffic light at t = 0 and 5.0 km
east of the light at t = 6.0 min. Assume the origin of the
coordinate system is the light and the positive x direction is
eastward. (a) What are the car's position vectors at these two
times? (b) What is the car's displacement between 0 min and
6.0 min?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
