12. A projectile of mass m = 0.1l1 kg shot vertically %3D upward with initial velocity v(0) = 8 m/s is slowed due to the force of gravity, F,= -mg, and due to air resistance, F, = -kv|v|, where g = 9.8 m/s² and k = 0.002 kg/m. The differential equation for the velocity v is given by mv' = -mg – kv|v|. a. Find the velocity after 0.1, 0.2, .., 1.0 s. b. To the nearest tenth of a second, determine when the projectile reaches its maximum height and begins falling.
12. A projectile of mass m = 0.1l1 kg shot vertically %3D upward with initial velocity v(0) = 8 m/s is slowed due to the force of gravity, F,= -mg, and due to air resistance, F, = -kv|v|, where g = 9.8 m/s² and k = 0.002 kg/m. The differential equation for the velocity v is given by mv' = -mg – kv|v|. a. Find the velocity after 0.1, 0.2, .., 1.0 s. b. To the nearest tenth of a second, determine when the projectile reaches its maximum height and begins falling.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:12. A projectile of mass m = 0.11 kg shot vertically
upward with initial velocity v(0) = 8 m/s is slowed
due to the force of gravity, Fg = -mg, and due to
air resistance, F, = -kv|v|, where g = 9.8 m/s²
and k = 0.002 kg/m. The differential equation for
the velocity v is given by
mu = -mg – kv|0\.
a. Find the velocity after 0.1, 0.2, . .. , 1.0 s.
b. To the nearest tenth of a second, determine
when the projectile reaches its maximum
height and begins falling.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
