12 kg 25° m k= 315 N/m
Related questions
Question

Transcribed Image Text:The system is released from rest with no slack in the cable and with the spring stretched 140 mm. Determine the distance s traveled by
the 12-kg cart before it comes to rest (a) if m approaches zero and (b) if m = 3 kg. Assume no mechanical interference.
12 kg
25°
Answers:
(a) With m = 0,
S =
(b) With m = 3 kg, s=
m
i
i
k 315 N/m
3
m
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images
