10ms hm 18ms B Figure 4 The fixed point A is h metres vertically above the point O that is on horizontal ground At time t= 0, a particle Pis projected from A with speed 10ms. The particle moves freely under gravity. At time t = 2.5 seconds, P strikes the ground at the point B. At the instan when P strikes the ground, the speed of P is 18ms', as shown in Figure 4. (a) By considering energy, find the value of h.
10ms hm 18ms B Figure 4 The fixed point A is h metres vertically above the point O that is on horizontal ground At time t= 0, a particle Pis projected from A with speed 10ms. The particle moves freely under gravity. At time t = 2.5 seconds, P strikes the ground at the point B. At the instan when P strikes the ground, the speed of P is 18ms', as shown in Figure 4. (a) By considering energy, find the value of h.
Related questions
Question
With workings please

Transcribed Image Text:8.
10ms
A
hm
18 ms
B
Figure 4
The fixed point 4 is h metres vertically above the point O that is on horizontal ground.
At time t= 0, a particle Pis projected from A with speed 10ms. The particle moves freely
under gravity. At time t= 2.5 seconds, P strikes the ground at the point B. At the instant
when P strikes the ground, the speed of P is 18ms, as shown in Figure 4.
(a) By considering energy, find the value of h.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps
