1. Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using FIFO. 2. Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using LIFO. 3. Compute the gross margin for FIFO method and LIFO method.
1. Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using FIFO. 2. Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using LIFO. 3. Compute the gross margin for FIFO method and LIFO method.
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Topic Video
Question
Required information
Use the following information for the Exercises below.
Skip to question
[The following information applies to the questions displayed below.]
Hemming Co. reported the following current-year purchases and sales for its only product.
Date | Activities | Units Acquired at Cost | Units Sold at Retail | |||||||||||||
Jan. | 1 | Beginning inventory | 250 | units | @ $12.00 | = | $ | 3,000 | ||||||||
Jan. | 10 | Sales | 200 | units | @ $42.00 | |||||||||||
Mar. | 14 | Purchase | 400 | units | @ $17.00 | = | 6,800 | |||||||||
Mar. | 15 | Sales | 360 | units | @ $42.00 | |||||||||||
July | 30 | Purchase | 450 | units | @ $22.00 | = | 9,900 | |||||||||
Oct. | 5 | Sales | 420 | units | @ $42.00 | |||||||||||
Oct. | 26 | Purchase | 150 | units | @ $27.00 | = | 4,050 | |||||||||
Totals | 1,250 | units | $ | 23,750 | 980 | units | ||||||||||
Exercise 5-7 Perpetual: Inventory costing methods-FIFO and LIFO LO P1
Required:
Hemming uses a perpetual inventory system.
1. Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using FIFO.
2. Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using LIFO.
3. Compute the gross margin for FIFO method and LIFO method.

Transcribed Image Text:October 26
Totals
$ 8,400.00
< Required 1
Required 2 >

Transcribed Image Text:Perpetual FIFO:
Goods Purchased
# of
Cost of Goods Sold
Inventory Balance
Cost per
unit
# of units
Cost per
unit
Cost of Goods
Cost per
Inventory
Balance
Date
# of units
units
sold
Sold
unit
January 1
250 @
$ 12.00 =
$
3,000.00
January 10
200 @
$ 42.00
$ 8,400.00
$ 12.00 =
March 14
March 15
July 30
October 5
October 26
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 3 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education