1.5 m, B 9 m C (-3.2 m, 2.5 m, 0)

icon
Related questions
Question

A post having a hollow, circular cross section
supports a P = 3.2 kN load acting at the end of an arm
that is b =1.5 m long (see figure). The height of the
post is L = 9 m, and its section modulus is S = 2.653
105 mm3. Assume that the outer radius of the post is
r2 =123 mm, and the inner radius is r1 =117 mm.
(a) Calculate the maximum tensile stress σmax and
maximum in-plane shear stress τmax at point A on
the outer surface of the post along the x axis due
to the load P. Load P acts at B along line BC.
(b) If the maximum tensile stress and maximum
in-plane shear stress at point A are limited to
90 MPa and 38 MPa, respectively, what is the
largest permissible value of the load P?

1.5 m,
B
9 m
C
(-3.2 m, 2.5 m, 0)
Transcribed Image Text:1.5 m, B 9 m C (-3.2 m, 2.5 m, 0)
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 5 steps with 2 images

Blurred answer
Similar questions