1. Using ABC, compute the overhead cost per unit for each product line. 2. Determine the total cost per unit for each product line if the direct labor and direct materials costs per unit are $240 for Model 145 and $121 for Model 212. 3. If the market price for Model 145 is $683.03 and the market price for Model 212 is $387.22, determine the profit or loss per unit for each model.
Process Costing
Process costing is a sort of operation costing which is employed to determine the value of a product at each process or stage of producing process, applicable where goods produced from a series of continuous operations or procedure.
Job Costing
Job costing is adhesive costs of each and every job involved in the production processes. It is an accounting measure. It is a method which determines the cost of specific jobs, which are performed according to the consumer’s specifications. Job costing is possible only in businesses where the production is done as per the customer’s requirement. For example, some customers order to manufacture furniture as per their needs.
ABC Costing
Cost Accounting is a form of managerial accounting that helps the company in assessing the total variable cost so as to compute the cost of production. Cost accounting is generally used by the management so as to ensure better decision-making. In comparison to financial accounting, cost accounting has to follow a set standard ad can be used flexibly by the management as per their needs. The types of Cost Accounting include – Lean Accounting, Standard Costing, Marginal Costing and Activity Based Costing.
![Réquired:
1. Using ABC, compute the overhead cost per unit for each product line.
2. Determine the total cost per unit for each product line if the direct labor and direct materials costs per unit are $240 for Model 145
and $121 for Model 212.
3. If the market price for Model 145 is $683.03 and the market price for Model 212 is $387.22, determine the profit or loss per unit for
each model.
Complete this question by entering your answers in the tabs below.
Required 1
Required 2
Required 3
Using ABC, compute the overhead cost per unit for each product line. (Round your final answers to 2 decimal places.)
Model 145
Activity dr
incurre
Overhead
Activity
Expected Costs
Expected Activity
Activity Rate
Activity driver
incurred
assigned
Components
Changeover
$
493.850
830 Number of batches
Machining
365,454
7,710 Machine hours
Setups
263,200
140 Setups
Finishing
Welding
$
248,110
4,300 Welding hours
Inspecting
315,000
840 Inspections
Rework
38,250
170 Rework orders
Support
Purchasing
$
205,500
548 Purchase orders
Providing space and utilities
116,550
6,300 Units
Total overhead cost
Total units produced](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F69433b11-375c-4618-a4b9-52c9314ad31f%2F425e867d-fe3a-40e6-9570-93caebec3221%2Ftldw90c_processed.png&w=3840&q=75)
![Way Cool produces two different models of air conditioners. The company produces the mechanical systems in its components
department. The mechanical systems are combined with the housing assembly in its finishing department. The activities, costs, and
drivers associated with these two manufacturing processes and the production support process follow.
Activity
Components Changeover
Machining
Process
Overhead Cost
Driver
Quantity
$ 493,850
365,454
263,200
Number of batches
830
Machine hours
7,710
Setups
Number of setups
140
$1,122,504
$ 248,110
Finishing Welding
Inspecting
Rework
Welding hours
Number of inspections
Rework orders
4,300
315,000
840
38,250
170
$ 601,360
Purchasing
Providing space
Support
205,500
Purchase orders
548
31,700
84,850
Number of units
6,300
6,300
Providing utilities
Number of units
$ 322,050
Additional production information concerning its two product lines follows.
Model 145
Model 212
Units produced
Welding hours
Batches
2,100
4,200
3,500
800
415
415
Number of inspections
Machine hours
520
320
2,350
5,360
Setups
Rework orders
70
70
100
70
Purchase orders
365
183
Required:
1. Using ABC, compute the overhead cost per unit for each product line.
2. Determine the total cost per unit for each product line if the direct labor and direct materials costs per unit are $240 for Model 145
and $121 for Model 212.
3. If the market price for Model 145 is $683.03 and the market price for Model 212 is $387.22, determine the profit or loss per unit for
each model.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F69433b11-375c-4618-a4b9-52c9314ad31f%2F425e867d-fe3a-40e6-9570-93caebec3221%2Ffiezan_processed.png&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps with 1 images
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)