1. Diana deposits $725 into savingsa ccount that pays 2.3% simple annual interest. How much interest will Diana earn after 18 months?
1. Diana deposits $725 into savingsa ccount that pays 2.3% simple annual interest. How much interest will Diana earn after 18 months?
Advanced Engineering Mathematics
10th Edition
ISBN:9780470458365
Author:Erwin Kreyszig
Publisher:Erwin Kreyszig
Chapter2: Second-order Linear Odes
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ
Related questions
Question
Topic: Simple Interest
1. Diana deposits $725 into savingsa ccount that pays 2.3% simple annual interest. How much interest will Diana earn after 18 months?
*Pls. refer the solution from the giveb reference (attached image)

Transcribed Image Text:SIMPLE INTEREST
Simple interest:I = pxr xt
I= interest earned after t years
p=money borrowed or invested
r= annual rate of interest
t= the length of time you borrow
or invest
number of months (actual time)
When time is given in months, t
12
number of days
When time is given in days, t
365
Convert rate into decimal.
Еxamples:
1. Sarah deposits $4,000 at a bank at an interest rate of 5% per year. How
much interest will she earn at the end of 3 years?
Solution:
P= $4000
r = 5%
5% * =
100%
20
or 0.05
- convert to decimal
t=3
Using the formula:
I = Prt
In 3 years the interest paid is
I = 4000 • 5% • 3
I = 4000 • 0.05 + 3
3
$600 and the accumulated or
final amount is $4,600.
I= 600
2. A loan of $100,000 has been issued for 5 years. Compute the amount to be
repaid to the lender if simple interest is charged at 4% per year.
Solution:
P = $100,000
r = 4%
=1 or 0.04
100%
convert to decimal
4% •
25
t = 5
Using the formula:
1 = Prt
1 = 100,000 + 4% • 5
In 5 years the interest paid is
$20,000 and the accumulated
or final amount is 120,000.
1 = 100,000 - 0.04 + 5
1 = 20,000
3. Raymond bought a car for $40, 000. He took a $20,000 loan from a bank at
an interest rate of 15% per year for a 3-year period. What is the total amount (interest
and loan) that he would have to pay the bank at the end of 3 years?
Solution:
P = $20,000
r = 15% or 0.15
t = 3
Using the formula:
1 = Prt
I= 20,000 • 15% • 3
I= 20,000 • 0.15 • 3
I = 9,000
In 3 years the interest paid is $9,000 and the accumulated value of final
amount is the sum of the principal and the interest ($20,000 + 9,000 = $29,000). The
accumulated amount is also called future value or maturity value designated F. It is
calculated using the formula.
F = P +1 = P + Prt = P(1+ rt)
Where: F is the final amount
I is the interest3B
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Recommended textbooks for you

Advanced Engineering Mathematics
Advanced Math
ISBN:
9780470458365
Author:
Erwin Kreyszig
Publisher:
Wiley, John & Sons, Incorporated

Numerical Methods for Engineers
Advanced Math
ISBN:
9780073397924
Author:
Steven C. Chapra Dr., Raymond P. Canale
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Mathematics for Engineering Applicat…
Advanced Math
ISBN:
9781118141809
Author:
Nathan Klingbeil
Publisher:
WILEY

Advanced Engineering Mathematics
Advanced Math
ISBN:
9780470458365
Author:
Erwin Kreyszig
Publisher:
Wiley, John & Sons, Incorporated

Numerical Methods for Engineers
Advanced Math
ISBN:
9780073397924
Author:
Steven C. Chapra Dr., Raymond P. Canale
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Mathematics for Engineering Applicat…
Advanced Math
ISBN:
9781118141809
Author:
Nathan Klingbeil
Publisher:
WILEY

Mathematics For Machine Technology
Advanced Math
ISBN:
9781337798310
Author:
Peterson, John.
Publisher:
Cengage Learning,

