1. Determine the vertical deflection of point A. E=200,000MPa, 1= 1980 x 10 mm". Use area moment method. 2m A 6kN/m 4m 2m
1. Determine the vertical deflection of point A. E=200,000MPa, 1= 1980 x 10 mm". Use area moment method. 2m A 6kN/m 4m 2m
Chapter6: Deflections Of Beams: Geometric Methods
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Question
Can the professional solve the image with a clear and detailed answer write it on paper thnak you and please explain it. Let the professional civil engineer answer the following questions not ai

Transcribed Image Text:1. Determine the vertical deflection of point A. E=200,000MPa, 1= 1980 x 10 mm". Use
area moment method.
2m
A
6kN/m
4m
2m
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 3 images

Recommended textbooks for you


Principles of Geotechnical Engineering (MindTap C…
Civil Engineering
ISBN:
9781305970939
Author:
Braja M. Das, Khaled Sobhan
Publisher:
Cengage Learning


Principles of Geotechnical Engineering (MindTap C…
Civil Engineering
ISBN:
9781305970939
Author:
Braja M. Das, Khaled Sobhan
Publisher:
Cengage Learning