1. A sphere of surface area 100 m and temperature 500 K radiates 0.2 MW. Calculate: a. The emissivity of the surface. b. The peak wavelength of radiation emitted. C. The intensity at a distance of 100m from the centre. d. The energy absorbed per second by a 2m disc with albedo 0.6 placed with it's plane perpendicular to the direction of the radiation. e. The temperature of the disc when it reaches equilibrium (emissivity of the disc = 1). P= eAoT A = 0.00289/T Page 11 1
1. A sphere of surface area 100 m and temperature 500 K radiates 0.2 MW. Calculate: a. The emissivity of the surface. b. The peak wavelength of radiation emitted. C. The intensity at a distance of 100m from the centre. d. The energy absorbed per second by a 2m disc with albedo 0.6 placed with it's plane perpendicular to the direction of the radiation. e. The temperature of the disc when it reaches equilibrium (emissivity of the disc = 1). P= eAoT A = 0.00289/T Page 11 1
Related questions
Question

Transcribed Image Text:1. A sphere of surface area 100 m and temperature 500 K radiates 0.2 MW. Calculate:
a. The emissivity of the surface.
b. The peak wavelength of radiation emitted.
C. The intensity at a distance of 100m from the centre.
d. The energy absorbed per second by a 2m disc with albedo 0.6 placed with it's plane
perpendicular to the direction of the radiation.
e. The temperature of the disc when it reaches equilibrium (emissivity of the disc = 1).
P= eAoT
A = 0.00289/T
G- 5.67 x 10* Wm°K*
Page 1 1 1
Q +
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
