1. A 4.00 mL sample of vinegar (active ingredient, acetic acid) was titrated with 0.1250M NaOH according to the following equation: IL = 1000 ML HC₂H3O2 + NaOH → NaC₂H3O2+ HOH 25.19 mL of base was needed to reach the end point. Calculate the molarity of the acetic acid. 25.19 25.19 m² = = 0.025192 1000 molx vol = 0.1250 mol/ x 0. 025196 4.00_2=0.0042 = 1/7/² = 0.00314875 mol 0.0040 1000 = 0.00314875 mol = 0.787/875 MOL/L € 0.7872m 43.239 2. Calculate the grams of acetic acid in one liter of the vinegar. 0.7871875 mol/L x 60 gmol = 43.231259/2 > 64.05C Calauloto the grams of vinegar in
1. A 4.00 mL sample of vinegar (active ingredient, acetic acid) was titrated with 0.1250M NaOH according to the following equation: IL = 1000 ML HC₂H3O2 + NaOH → NaC₂H3O2+ HOH 25.19 mL of base was needed to reach the end point. Calculate the molarity of the acetic acid. 25.19 25.19 m² = = 0.025192 1000 molx vol = 0.1250 mol/ x 0. 025196 4.00_2=0.0042 = 1/7/² = 0.00314875 mol 0.0040 1000 = 0.00314875 mol = 0.787/875 MOL/L € 0.7872m 43.239 2. Calculate the grams of acetic acid in one liter of the vinegar. 0.7871875 mol/L x 60 gmol = 43.231259/2 > 64.05C Calauloto the grams of vinegar in
Chemistry
10th Edition
ISBN:9781305957404
Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Chapter1: Chemical Foundations
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ: Define and explain the differences between the following terms. a. law and theory b. theory and...
Related questions
Question
How do I calculate the grams of vinegar in one liter?

Transcribed Image Text:ACID-BASE TITRATION
PRELAB QUESTIONS
NAME Rachel MacDowell
1. A 4.00 mL sample of vinegar (active ingredient, acetic acid) was titrated with 0.1250M
NaOH according to the following equation:
IL = 1000 ML
HC₂H3O₂ + NaOH
NaC₂H3O2 + HOH
25.19 mL of base was needed to reach the end point. Calculate the molarity of the acetic
acid.
25.19m²= 25.19
= 0.025192
1000
molx vol = 0.1250 mol/ x 0.02519L = 0.00314875 mol
4.00 2 = 0.0042 = 1/7/²
1000
C
0.00314875 mol
0.0040
0.7871875 mol/L
€ 0.7872m
2. Calculate the grams of acetic acid in one liter of the vinegar.
0.7871875 mol/L x 60 g/mol = 43.23125 3/2
3. The 4.00 mL sample of vinegar had a mass of 4.056 g. Calculate the
one liter.
43.239.
grams of vinegar in
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Organic Chemistry
Chemistry
ISBN:
9780078021558
Author:
Janice Gorzynski Smith Dr.
Publisher:
McGraw-Hill Education

Chemistry: Principles and Reactions
Chemistry
ISBN:
9781305079373
Author:
William L. Masterton, Cecile N. Hurley
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Principles of Chemical Processes, Bind…
Chemistry
ISBN:
9781118431221
Author:
Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. Bullard
Publisher:
WILEY