(1) The molarity (M) of 5.00 g of C6H12O6 in 100 ml solution is: (A) 1.32 (B) 0.278 (C) 0.145 (D) 0.085 (2) What is the volume (mL) of 3.0 M H₂SO4 are needed (4) to make 450 mL of 0.1 M H₂SO4? (A) 20 (B) 40 (C) 15 (D) 5.0 (3) Which of the following has the highest (1) concentration of K ion? (A) 0.02 M KCI (C) 0.08 M K3PO4 co T (B) 0.15 M K₂CRO4 (D) 0.05 M K₂CO3
(1) The molarity (M) of 5.00 g of C6H12O6 in 100 ml solution is: (A) 1.32 (B) 0.278 (C) 0.145 (D) 0.085 (2) What is the volume (mL) of 3.0 M H₂SO4 are needed (4) to make 450 mL of 0.1 M H₂SO4? (A) 20 (B) 40 (C) 15 (D) 5.0 (3) Which of the following has the highest (1) concentration of K ion? (A) 0.02 M KCI (C) 0.08 M K3PO4 co T (B) 0.15 M K₂CRO4 (D) 0.05 M K₂CO3
Chemistry
10th Edition
ISBN:9781305957404
Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Chapter1: Chemical Foundations
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ: Define and explain the differences between the following terms. a. law and theory b. theory and...
Related questions
Question
pleaaaaaaaase solve question 6

Transcribed Image Text:(1) The molarity (M) of 5.00 g of C6H12O6 in 100 ml solution is:
(A) 1.32
(B) 0.278
(C) 0.145
(D) 0.085
(2) What is the volume (mL) of 3.0 M H₂SO4 are needed (4) to make 450 mL of 0.1 M H₂SO4?
(A) 20
(B) 40
(C) 15
(D) 5.0
(3) Which of the following has the highest (1) concentration of K ion?
(A) 0.02 M KCI
(C) 0.08 M K3PO4
(4) What mass (g) of NaCl is needed to precipitate () the Ag+ ions from 20.0 mL of 0.100 M
AgNO3 solution?
(A) 0.117
(B) 0.999
(C) 2.817
(D) 2.866
(5) What volume (mL) of 0.1 M HCl is needed to neutralize (Jals Jeli) 25.0 mL of 0.35M
NaOH?
(A) 175
(B) 20
(C) 87.5
(D) 66.6
(6) The wavelength (nm) of an electron drops (J) from n = 5 →n=2 is:
(A) 486
(B) 435
(C) 93.8
(B) 0.15 M K₂CrO4
(D) 0.05 M K₂CO3
(D) 656
(7) Which of the following is a correct set (e) of quantum numbers in hydrogen atom?
(A) n=2, 1=1, m₁ = +1
(C) n = 4, 1=2, m₁ = -3
(A) 4
(8) After balancing the following redox equation in acidic medium, the coefficient (all) of Cr₂O7²
is:
Cr₂O72- + H₂S → Cr³+ + S
(C) 1
(B) 3
(B) n = 1, 1-0, m₁ = -1
(D) n = 3, 1-3, m₁ = 0
(D) 2
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Organic Chemistry
Chemistry
ISBN:
9780078021558
Author:
Janice Gorzynski Smith Dr.
Publisher:
McGraw-Hill Education

Chemistry: Principles and Reactions
Chemistry
ISBN:
9781305079373
Author:
William L. Masterton, Cecile N. Hurley
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Principles of Chemical Processes, Bind…
Chemistry
ISBN:
9781118431221
Author:
Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. Bullard
Publisher:
WILEY