1₁ Hi-V produces three types of canned juice drinks, A, B, and C, using fresh strawberries, grapes, and apples. The daily supply is limited to 200 tons of strawberries, 100 tons of grapes, and 150 tons of apples. The cost per ton of strawberries, grapes, and apples, is $200, $100, and $90, respectively. A ton of strawberies makes 1,500 lb of strawberry juice. A ton of grapes produces 1,200 lb of grape juice. While 1,000 lb of apple juice requires 1 ton of apples. Drink A is a 1:1 mix of strawberry and apple juice. Drink B is 1:1:2 mix of strawberry, grape, and apple juice. Drink C is a 2:3 mix of grape and apple juice. All drinks are canned in 16- oz (1 lb) cans. The selling price per can is $1.15, $1.25, and $1.20 for drinks A, B, and C. Formulate the appropriate LP for Hi-V. Use only 3 decision variables.
1₁ Hi-V produces three types of canned juice drinks, A, B, and C, using fresh strawberries, grapes, and apples. The daily supply is limited to 200 tons of strawberries, 100 tons of grapes, and 150 tons of apples. The cost per ton of strawberries, grapes, and apples, is $200, $100, and $90, respectively. A ton of strawberies makes 1,500 lb of strawberry juice. A ton of grapes produces 1,200 lb of grape juice. While 1,000 lb of apple juice requires 1 ton of apples. Drink A is a 1:1 mix of strawberry and apple juice. Drink B is 1:1:2 mix of strawberry, grape, and apple juice. Drink C is a 2:3 mix of grape and apple juice. All drinks are canned in 16- oz (1 lb) cans. The selling price per can is $1.15, $1.25, and $1.20 for drinks A, B, and C. Formulate the appropriate LP for Hi-V. Use only 3 decision variables.
Advanced Engineering Mathematics
10th Edition
ISBN:9780470458365
Author:Erwin Kreyszig
Publisher:Erwin Kreyszig
Chapter2: Second-order Linear Odes
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ
Related questions
Question
Look for :
decision variables
objective function
Constraints

Transcribed Image Text:1
"
Hi-V produces three types of canned juice drinks, A, B, and C, using fresh strawberries, grapes, and
apples. The daily supply is limited to 200 tons of strawberries, 100 tons of grapes, and 150 tons of apples.
The cost per ton of strawberries, grapes, and apples, is $200, $100, and $90, respectively. A ton of strawberies
makes 1,500 lb of strawberry juice. A ton of grapes produces 1,200 lb of grape juice. While 1,000 lb of apple
juice requires 1 ton of apples. Drink A is a 1:1 mix of strawberry and apple juice. Drink B is 1:1:2 mix of
strawberry, grape, and apple juice. Drink C is a 2:3 mix of grape and apple juice. All drinks are canned in 16-
oz (1 lb) cans. The selling price per can is $1.15, $1.25, and $1.20 for drinks A, B, and C. Formulate the
appropriate LP for Hi-V. Use only 3 decision variables.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps

Recommended textbooks for you

Advanced Engineering Mathematics
Advanced Math
ISBN:
9780470458365
Author:
Erwin Kreyszig
Publisher:
Wiley, John & Sons, Incorporated

Numerical Methods for Engineers
Advanced Math
ISBN:
9780073397924
Author:
Steven C. Chapra Dr., Raymond P. Canale
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Mathematics for Engineering Applicat…
Advanced Math
ISBN:
9781118141809
Author:
Nathan Klingbeil
Publisher:
WILEY

Advanced Engineering Mathematics
Advanced Math
ISBN:
9780470458365
Author:
Erwin Kreyszig
Publisher:
Wiley, John & Sons, Incorporated

Numerical Methods for Engineers
Advanced Math
ISBN:
9780073397924
Author:
Steven C. Chapra Dr., Raymond P. Canale
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Mathematics for Engineering Applicat…
Advanced Math
ISBN:
9781118141809
Author:
Nathan Klingbeil
Publisher:
WILEY

Mathematics For Machine Technology
Advanced Math
ISBN:
9781337798310
Author:
Peterson, John.
Publisher:
Cengage Learning,

